Historia e plehrave “Made in Albania” vazhdon, Kroacia përçon alarmin

Gazeta kroate “The Dubrovnik Times” ka botuar më 15 mars 2018 një shkrim të Mark Thomas, ku flitet për mbeturinat plastike që vijnë nga Shqipëria, e që kanë ndotur Gadishullin e Peljesacit në rivierën dalmate.

Bëhet fjalë për një nga vendet e bregdetit kroat, i cili siç shihet nga fotot e botuara nga mediat vendase, është ndotur nga qese plastike, ambalazhe me mbishkrime shqiptare dhe mbeturina të tjera, shkruan Javanews.

Historia e plehrave “Made in Albania” nuk është e re. Ato emigrojnë nga bredgeti shqiptar, kryesisht nga grykëderdhja e lumenjve të Veriut të Shqipërisë, drejt brigjeve të Malit të Zi e Kroacisë. Edhe më përpara është shkruar e folur për shishet e birrës dhe kanoçet me mbishkrime shqiptare, të cilat pushtonin plazhet e fqinjëve veriorë, duke shqetësuar autoritetet për dëmtimin e sezoneve turistike të vendeve të prekura.

Shkrimi i gazetës kroate mbyllet duke thënë se imazhet e plehrave në bregdet janë shpërndarë kryesisht në rrjetet sociale, duke përfshirë edhe llogarinë e një aktivisti shqiptar të mjedisit, i cili i ka postuar nën diçiturën “Kroaci, na fal”!/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Historia e plehrave “Made in Albania” vazhdon, Kroacia përçon alarmin
Historia e plehrave “Made in Albania” vazhdon, Kroacia përçon alarmin
https://3.bp.blogspot.com/-jlyuMIOmT7c/Wq3CvD9NPjI/AAAAAAAAET0/YIAJ_En6kTQ7Zp6h1kBamzmKAa3WQXPYQCLcBGAs/s640/albanian-waste-peljesac-2018-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-jlyuMIOmT7c/Wq3CvD9NPjI/AAAAAAAAET0/YIAJ_En6kTQ7Zp6h1kBamzmKAa3WQXPYQCLcBGAs/s72-c/albanian-waste-peljesac-2018-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/historia-e-plehrave-made-in-albania.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/historia-e-plehrave-made-in-albania.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy