Incidentet në Maqedoni/ Ministria e Jashtme: Të dënohet gjuha e urrejtjes ndaj shqiptarëve

Pas votimit të gjuhës shqipe në kuvendin e Maqedonisë me 64 vota pro, janë shënuar dhe një sërë incidentesh kundër shqiptarëve. Ditën e djeshme Gruevski u përplas fizikisht me Talat Xhaferin, pati protesta jashtë kuvendit por edhe ditën e sotme u dhunua institucioni i kulturës shqiptare në Shkup. Kjo ka sjellë reagimin e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, e cila dënon këtë akt, dhe më tej kërkon nga autoritetet maqedonase të vën para përgjegjsisë personat e përfshirë në dhunimin e institucionit.

Reagimi i plotë i MEPJ:

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë shpreh indinjatën e thellë dhe dënon gjuhën e urrejtjes e sloganet ksenofobe kundër shqiptarëve në muret rrethuese të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup.

Kjo është hera e disatë që institucionet kulturore që ruajnë dhe pasqyrojnë historinë, traditat, gjuhën dhe kulturën shqiptare dhunohen qëllimisht e në mënyrë të papranueshme nga akte, të cilat kërkojnë të mbjellin urrejtje, përçarje e të nxisin tensione mes komuniteteve. Këto akte, pikërisht në momentet kur afrimi dhe kohezioni ndëretnik njeh hapa progresi drejt forcimit të mëtejshëm janë sulm i drejtëpërdrejtë ndaj paqes, stabilitetit e harmonisë ndëretnike në vendin fqinj.

Besojmë se këto sulme janë veprime të një grupi të vogël njerëzish të nxitur nga ndjenjat nacionaliste ekstreme, si dhe veprimet obstruksioniste e retorika e dëmshme e ditëve të fundit nga segmente të politkës së vjetër pas miratimit të Ligjit për Përdorimin e Gjuhës Shqipe në Maqedoni.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë u kërkon autoriteteve të Maqedonisë zbardhjen sa më shpejt të këtij akti vandal, hetimin dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve të këtyre sulmeve, të cilat bien ndesh e cënojnë frymën e bashkëjetesës dhe harmonisë në Maqedoni e në gjithë rajonin./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Incidentet në Maqedoni/ Ministria e Jashtme: Të dënohet gjuha e urrejtjes ndaj shqiptarëve
Incidentet në Maqedoni/ Ministria e Jashtme: Të dënohet gjuha e urrejtjes ndaj shqiptarëve
Incidentet në Maqedoni/ Ministria e Jashtme: Të dënohet gjuha e urrejtjes ndaj shqiptarëve
https://3.bp.blogspot.com/-o7MxVbtH4nI/WqsNtp8vtDI/AAAAAAAAEGc/mc5X62zW5voCGYYtT_wCmx_6AIXA44oOwCLcBGAs/s640/MPJ.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-o7MxVbtH4nI/WqsNtp8vtDI/AAAAAAAAEGc/mc5X62zW5voCGYYtT_wCmx_6AIXA44oOwCLcBGAs/s72-c/MPJ.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/incidentet-ne-maqedoni-ministria-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/incidentet-ne-maqedoni-ministria-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy