Ish-kryeprokurori Llalla nën hetim për pastrim parash, kërkohet ndihma e SHBA

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla është nën hetim për pastrim parash. Per momentin ende nuk eshte bere e ditur se kush është prokurori apo grupi i prokurorëve që është i ngarkuar me këtë çështje, pasi burimet janë shumë të rezervuara dhe nuk japin detaje për shkak se çështja është shumë sensitive. Gjithsesi është konfirmuar se për Llallën është hapur një hetim zyrtar dhe se këto hetime po bëhen me asistencën e parterëve ndërkombëtarë. Para pak kohësh ish-kryeprokurori është shpallur “non-grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ka qenë vetë Sekretari i Shtetit Rex Tillerson që firmosi urdhërin që e fuste Llallën në listën e personave të padëshiruar për SHBA. Kjo u argumentua me faktin se ish-kryeprokurori i Shqipërisë ishte i korruptuar. Tani pas nisjes së hetimeve mësohet se është kërkuar nga amerikanët që të ndihmojnë me faktet e tyre prokurorinë shqiptare për të çështjen e hetimit të pasurisë së Adriatik Llallës.

Të enjten Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku, në emisionin “Real Story” e pyetur në lidhje me hetimet për Llallën ka lënë të nënkuptohet se me shumë gjasa një hetim ndaj paraardhësit i shte shumë i mundshëm. Arta Marku tha se Prokuroria po merr përgjegjësitë e saj, ndërsa Departamenti Amerikan i Shtetit është treguar i gatshëm për të dhënë ndihmën e tij për rastin në fjalë. “DAP nëpërmjet përfaqësuesve të tij në Shqipëri është treguar gjithmonë i gatshëm për të hetuar, natyrisht dhe që për rastin konkret janë treguar të gatshëm dhe unë gjej rastin t’i falenderoj” tha Marku. E pyetur nga gazetari Sokol Balla nëse kishte diçka konkrete, ajo shtoi: “Le themi që prokuroria ka marrë përsipër përgjegjësitë e veta, më tepër nuk mund të flas më shumë për këtë çështje”.

Adriatik Llalla para pak kohësh u largua me dëshirën e tij nga sistemi i drejtësisë, duke përdorur si justifikim arsye personale, por kjo u interpretua si një strategjia nga ish-kryeprokurori për t’iu shmangur Vettingut./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7904,Camëri,108,Editorial,1688,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2354,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1768,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ish-kryeprokurori Llalla nën hetim për pastrim parash, kërkohet ndihma e SHBA
Ish-kryeprokurori Llalla nën hetim për pastrim parash, kërkohet ndihma e SHBA
https://4.bp.blogspot.com/-yvAnrWWQPPY/Wq3OKnHKwGI/AAAAAAAAEYE/JgwB9eXIuYYb0SUtNJgX7CNZmnSmS6FoQCLcBGAs/s640/llalla-2.png
https://4.bp.blogspot.com/-yvAnrWWQPPY/Wq3OKnHKwGI/AAAAAAAAEYE/JgwB9eXIuYYb0SUtNJgX7CNZmnSmS6FoQCLcBGAs/s72-c/llalla-2.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-kryeprokurori-llalla-nen-hetim-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-kryeprokurori-llalla-nen-hetim-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy