Ish ministrja: Kufijtë s’ndryshohen pa luftë, Serbia të paguajë për gjenocidin

Një nga politikanët që është marrë më shume me dialogun me Serbinë është edhe ish-ministrja për dialog Edita Tahiri, e cila shprehet se nuk sheh kurrfarë mundësie që Kosova të pranojë temën e shkëmbimit të territoreve me Serbinë.

Madje, ajo thotë se pavarësisht insistimit të Serbisë, kjo temë duhet të mbyllet. Tahiri përmend luftën si njërën prej pasojave që mund të prodhonte një temë të tillë.

Version tjetër, sipas saj, për ndryshim të kufijve është hapja e kësaj teme për krejt Ballkanin. Por, për të ardhur deri te kjo pikë duhet marrë pajtimin edhe të vendeve tjera dhe të Perëndimit. Ajo parashikon se një gjë e tillë nuk mund të ndodhë për shkak të kundërshtimit ndërkombëtar.

Sidoqoftë, Tahiri ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të prodhojë njohjen reciproke. Por, në asnjë mënyrë ndonjë kompromis siç po kërkon presidenti serb Aleksander Vuçiç.

Sipas Edita Tahirit, Serbia duhet të paguajë çmimin e gjenocidit që ka kryer në Kosovë.

“Faza e tretë nuk mund të ketë kompromis…..Serbia s’mund të kërkojë kompromis, por duhet të kërkojë falje për krimet që ka kryer në Kosovë”, ka thënë Tahiri në intervistën për Gazetën Express./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ish ministrja: Kufijtë s’ndryshohen pa luftë, Serbia të paguajë për gjenocidin
Ish ministrja: Kufijtë s’ndryshohen pa luftë, Serbia të paguajë për gjenocidin
https://4.bp.blogspot.com/-_dAdbiNZtMI/WrhIx4yQWJI/AAAAAAAAFOE/pkIFs-d7aoQiVymMxynzGKdKST7bdqarQCLcBGAs/s640/edita-tahiri_500x300-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-_dAdbiNZtMI/WrhIx4yQWJI/AAAAAAAAFOE/pkIFs-d7aoQiVymMxynzGKdKST7bdqarQCLcBGAs/s72-c/edita-tahiri_500x300-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-ministrja-kufijte-sndryshohen-pa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-ministrja-kufijte-sndryshohen-pa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy