Ish-zëdhënësi i CDU së Merkelit cinik: Kosova është falë interesit amerikan

Vili Vimer ishte zëdhënësi i parë i CDU-së, partisë së Angela Merkelit. Kurse nga viti 1994 deri më 2000 ishte nënkryetar i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së. Ai po thotë se Kosova sot ekziston vetëm për shkak të qëllimeve amerikane.

Duke folur për pavarësinë e Kosovës, thotë se ky vendim ishte kundër vendimeve të OKB-së, Madje thotë se pikërisht për këtë arsye Kosovën nuk e njohin 5 vendet e BE-së. “Kjo deklaratë e pavarësisë është kundër të gjitha dokumenteve të lidhura me OKB-në. Kjo është arsyeja pse pesë anëtarët e BE-së nuk e njohin këtë pavarësi. Nëse do ta bënin do të përballeshin me rezultatet sikur sot në Kataloni”, thotë Vimer për Novosti.

“Pse duhet dikush ta legalizojë një deklaratë të paligjshme. Kosova si shtet ekziston vetëm si rezultat i qëllimeve amerikane”, deklaron ish-zëdhënësi i partisë së Merkelit, transmeton lajmi.net Madje sipas tij Amerika e shfrytëzon kampin Bondstill që të kontrollojnë tubacionet e gazit në Detin Kaspik, dhe sistemin rrugor e hekurudhor në rajon.

“Kur është fjala për politikën globale amerikane ndaj Rusisë dhe të tjerëve, populli serb është në vendin e gabuar dhe kohën e gabuar. Beogradi ishte vend i një rivaliteti të madh të orkestruar nga SHBA-ja, për ta shkatërruar ndikimin rus në Ballkan”, thekson Vimer. Deklaratat e Vimer kundër Kosovës kanë qenë të zakonshme, edhe në vitet e 90-ta./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8305,Camëri,113,Editorial,1806,Ekonomi,444,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1353,Iliridë,258,Kosovë,2452,Kulture,656,Luginë,50,Moti,2,Politik,1810,Reportazh,162,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,515,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ish-zëdhënësi i CDU së Merkelit cinik: Kosova është falë interesit amerikan
Ish-zëdhënësi i CDU së Merkelit cinik: Kosova është falë interesit amerikan
https://1.bp.blogspot.com/-jyNuKhwswK0/WqXBPPXxbZI/AAAAAAAADo8/6QcHdEhU9hMnWgk4yjAp8ci4gmiE_iGsQCLcBGAs/s640/vv-1-650x358.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-jyNuKhwswK0/WqXBPPXxbZI/AAAAAAAADo8/6QcHdEhU9hMnWgk4yjAp8ci4gmiE_iGsQCLcBGAs/s72-c/vv-1-650x358.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-zedhenesi-i-cdu-se-merkelit-cinik.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ish-zedhenesi-i-cdu-se-merkelit-cinik.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy