Italianët: Shqiptarët njerëz për së mbari!

Jemi mësuar që në mediat e huaja të zënë vend lajme pa fund për shqiptarët, hajdutë, shqiptarët trafikantë droge e “menaxherë” prostitucioni, shqiptarët vrasës e grindavecë. Fatmirësisht në mediat e huaja gjithnjë e më shumë po ndeshemi edhe në shkrime për shqiptarët njerëz për së mbari. Të tilla shkrime evidentojnë emigrantët shqiptarë të sukseshsëm në biznes, në arte e sporte apo edhe thjesht trima, që u dalin krah njerëzve në nevojë e në hall, apo që bien pre e padrjetësive.

Tipik është rasti i Arjon Avdylit 48 vjec të cilet i referohen dhe mediat lokale në Itali, që jeton e punon prej 20 vjetësh në Ravena. Arjoni në kuadrin e Shoqatës “Nënë Teresa” edhe me parë është përfshirë në aktivitete solidariteti dhe ndihme. Kësaj rradhe duke pasur parasysh të ftohtin, që mbërtheu Ravenën iu drejtua priftit lokal salezian Don Ugos duke i kërkuar, nëse kishte të pastrehë, që mund të vinin e të strehoheshin në banesën e Arjonit e të jetonin këto ditë të ftohta bashkë me të dhe të birin 11 vjecar.

I qëlloi fati Livias një kujdestare të moshuarish, e cila duke qenë me bronko pneumoni kishte humbur vendin e punës dhe banesën, ku ishte punësuar në shërbim të një të moshuari. Livia, Arjoni dhe i biri po ia kalojnë më së miri në këto ditë të ftohta dimri. Arjoni duke qënë tip modest shprehet se thjesht ka kryer detyrën si një qenie njerëzore ndaj një tjetër qenie njerëzore. Fundi i fundit në mars të vitit 1991 banorët e Brindizit hynë në garë solidaritetit me njeri tjetrin dhe hapën dyert e shtëpive për refugjatët e mjerë shqiptarë, që iknin nga sytë këmbët nga tmerret e komunizmit. Tashti ishte rradha e shqiptarit Arjon të tregonte një rast solidariteti për italianen Livia!/CNA Gj.Th/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Italianët: Shqiptarët njerëz për së mbari!
Italianët: Shqiptarët njerëz për së mbari!
https://1.bp.blogspot.com/-qUfCa4bj9Eo/Wp3tqlfl_tI/AAAAAAAADLg/ZvLsmjnd6rMcMU9lSdJMh5nGgGQtzjnsgCLcBGAs/s640/cift.png
https://1.bp.blogspot.com/-qUfCa4bj9Eo/Wp3tqlfl_tI/AAAAAAAADLg/ZvLsmjnd6rMcMU9lSdJMh5nGgGQtzjnsgCLcBGAs/s72-c/cift.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/italianet-shqiptaret-njerez-per-se-mbari.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/italianet-shqiptaret-njerez-per-se-mbari.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy