Ja cfarë thuhet për gjuhën shqipe në Universitetin i ligustikës në Pennsylvania State University

Në vitin 3.200 para Krishtit, kanë qënë më shumë gjuhë të folura përveç gjuhës sumeriane dhe egjyptiane, por ato nuk kishin mjaftueshem metoda dhe shhume te pa fat per një sistem shkrimi. Këto gjuhë janë po aq të vjetra. Për të marrë një rast interesant, në gjuhën shqipe (e folur në veri të Greqisë se sotme ose ne Cameri) nuk ishte e shkruar deri ne shekullin e 15 pas Krishtit, por Ptolemeu e përmend për njerëzit në shekullin e pare para erës sonë . Faktet gjuhësore e arkeologjike sygjerojnë se shqiptarët ishin njerëz të veçantë por edhe më shumë se kaq. Pra me siguri shqiptaret kane ekzistuar me siguri për disa mijëvjeçarë, por ka qenë e shkruar vetëm para 500 vitesh. Me një kthesë te fatit, shqiptaret mund të konsiderohen si shumë te "vjetër" dhe shume greke "të rinj". Hulumtuar nga: Ardit Saliaj/ZgjohuShqiptar.info

Per me teper lexoni ne linkun : http://linguistlist.org/ask-ling/oldest.cfm

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja cfarë thuhet për gjuhën shqipe në Universitetin i ligustikës në Pennsylvania State University
Ja cfarë thuhet për gjuhën shqipe në Universitetin i ligustikës në Pennsylvania State University
https://3.bp.blogspot.com/-u8qJ0HY_RHo/WqA6sqPchHI/AAAAAAAAUMQ/oiqikpTcUO8wYzbgiDKvokRzKIt8F_91QCLcBGAs/s640/penn-statejpg-2aaa0a03560c126bjpg-d8288e14efb984c7.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-u8qJ0HY_RHo/WqA6sqPchHI/AAAAAAAAUMQ/oiqikpTcUO8wYzbgiDKvokRzKIt8F_91QCLcBGAs/s72-c/penn-statejpg-2aaa0a03560c126bjpg-d8288e14efb984c7.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-cfare-thuhet-per-gjuhen-shqipe-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-cfare-thuhet-per-gjuhen-shqipe-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy