Ja kur do hapet dogana e përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë

Pika e përbashkët doganore mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet të nisë funksionimin brenda muajit prill të këtij viti.

Kështu deklaroi ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, në një intervistë për KosovaPress.

“Krijimi kësaj pike të përbashkët doganore do të sheshojë shumë gjëra për të ofruar pastaj edhe praktikat e përbashkëta që të ketë më pak burokraci dhe më tepër shkëmbime“, theksoi Minxhozi.

Duke folur për shkëmbimet tregtare mes dy vendeve, Minxhozi tha se janë në rritje.
“Pavarësisht pengesave burokratike që mund të ndodhin, Kosova ka shifrën më të lartë të eksportit në Shqipëri, krahasuar me vendet e tjera të rajonit”, tha ai duke shtuar se Odat tregtare duhet të hartojnë politikat ekonomike.

“Janë realizuar 200 milionë euro shkëmbime tregtare në gjithë fushën e bashkëpunimit, ku Shqipëria ka eksportuar 150 milionë euro në Kosovë, ndërsa Kosova ka eksportuar 50 milionë euro. Natyrisht kjo është një shifër e mirë, por prapë ne jemi të pakënaqur sepse edhe eksportet e Shqipërisë në Kosovë mund të ishin më të mëdha, edhe anasjelltas”, nënvizoi Minxhozi./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja kur do hapet dogana e përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë
Ja kur do hapet dogana e përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë
https://1.bp.blogspot.com/-lvoKZo8Qmhw/WrBcasqHV9I/AAAAAAAAEg4/cQG0uVoFnKorT3X6mYmi7t48hwSGx9QIgCLcBGAs/s640/dogana.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-lvoKZo8Qmhw/WrBcasqHV9I/AAAAAAAAEg4/cQG0uVoFnKorT3X6mYmi7t48hwSGx9QIgCLcBGAs/s72-c/dogana.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-kur-do-hapet-dogana-e-perbashket-mes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-kur-do-hapet-dogana-e-perbashket-mes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy