Ja kur do të hiqet Kosova nga Kushtetuta e Serbisë

Gazeta “Danas” ka publikuar një artikull rreth bisedimeve Kosovë-Serbi që kanw nisur mbrwmjen e sotme në Bruksel ndërmjet presidentit kosovarw Hashim Thaçi dhe homologut tw tij serb AleksandwrVuçiç.

Duke u mbështetur në burime diplomatike “Danas” thekson se Vuçiq ka afat për të prezantuar planin e tij për Kosovën deri në muajin qershor, ndërkohë që Serbia duhet ta heqë Kosovën nga Kushtetuta e saj deri në muajin dhjetor të këtij viti ose më së largu deri në janar të vitit të ardhshëm

Thaçi dhe Vuçiq gjatë javës së fundit kanë qëndruar në SHBA, por kanë hedhur poshtë takimet e përbashkëta.

“Edhe pse në bisedimet teknike nuk është arritur kurrfarë përparimi lidhur me AKS-në, është e mundur që Vuçiq e Thaçi të bien në ujdi që më në fund të formohet grupi punues që do të merret me të, sado që janë të pakta gjasat për këtë”, shkruan “Danas”.

Tashmë dihet se Kosova ende figuron në Kushtetutën e Serbisë si pjesë e saj. Ndërkohë që ajo duket se nuk do të detyrohet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur por do të ketë raport sipas modelit të dy Gjermanive – duke mos e penguar në arenën ndërkombëtare. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja kur do të hiqet Kosova nga Kushtetuta e Serbisë
Ja kur do të hiqet Kosova nga Kushtetuta e Serbisë
https://4.bp.blogspot.com/-Oc4LoPr2cIM/WrWzpBe9FKI/AAAAAAAAE_0/SbvZf-0pTrc38VZnAe3Bwt9Va1QBvxBOwCLcBGAs/s640/kushtetuta-serbe.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-Oc4LoPr2cIM/WrWzpBe9FKI/AAAAAAAAE_0/SbvZf-0pTrc38VZnAe3Bwt9Va1QBvxBOwCLcBGAs/s72-c/kushtetuta-serbe.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-kur-do-te-hiqet-kosova-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-kur-do-te-hiqet-kosova-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy