Ja plani i Titos për turqizimin e shqiptarëve

Autoritetet jugosllave nuk kishin hequr dorë nga projekti për turqizimin e Kosovës as në vitet pas Luftës së Dytë Botërore.

Ndonëse në rrethana krejtësisht të reja gjeopolitike dhe ideologjike, fryma e Marrëveshjes famëkeqe mes Beogradit dhe Ankarasë e vitit 1938 ishte njëfarë ‘guide’ edhe për projektet e Titos, shkruan Konica.al.

E gjitha kjo do të kulmonte në takimin e vitit 1953 në Split mes Titos dhe ministrit turk të Punëve të Jashtme, Fuad Kyprili, për shprënguljen e shqiptarëve nga Jugosllavia.

Në këto vija, portali Konica.al sjell për publikun një nga mijëra dokumentet për shqiptarët që sapo janë shpluhurosur nga arkivat e CIA-s.

Një një dokument konfidencial të quajtur ‘Politika jugosllave kundruall Shqipërisë’, që mban datën 15 shkurt 1953, zbulohen detaje të reja të qëndrimit të Titos ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Përpiluesit e këtij dokumenti i raportonin vartësve të tyre në nivelet e larta të CIA-s se “politika tradicionale jugosllave karshi Shqipoërisë nuk ka ndryshuar”.

Jugosllavët, siç vërenin analistët e CIA-s, ishin ende të përkushtuar për gllabërimin e Shqipërisë dhe shndërrimin e saj në pjesë përbërëse të Jugosllavisë.

”Tito ndjen keqardhje që hapi shkolla shqipe në Jugosllavi dhe ka filluar t’i ndryshojë ato në shkolla turke”, thuhet në këtë dokument.

”Të gjithë mësuesit shqiptarë janë të detyruar të bëhen shtetas jugosllavë ose të braktisin Jugosllavinë. Kjo politikë ka shkaktuar pezm brenda bashkësive shqiptare në Jugosllavi”,përfundon raporti i CIA-s. /ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja plani i Titos për turqizimin e shqiptarëve
Ja plani i Titos për turqizimin e shqiptarëve
https://3.bp.blogspot.com/-dAa-ajmba0M/Wpidkn1mZ5I/AAAAAAAAC4Q/9pcw8awHsu4C2o5Mz4_qAfAMdy68Sjb-ACLcBGAs/s640/tito-2.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-dAa-ajmba0M/Wpidkn1mZ5I/AAAAAAAAC4Q/9pcw8awHsu4C2o5Mz4_qAfAMdy68Sjb-ACLcBGAs/s72-c/tito-2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-plani-i-titos-per-turqizimin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-plani-i-titos-per-turqizimin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy