Ja shqiptarët që përfitojnë nga skema e pensioneve në Greqi

Shqiptarët në Greqi me statusin e minoritar janë duke iu dhënë në shumicë absolute nënshtetësia greke. Me marrjen e nënshtetësisë ata reshtin së përfituari nga statusi social i minoritarit duke përfituar vetëm një pension minimal. Bëhët fjalë për 10- deri në 12 mijë shqiptarë të cilët pas marrjes së nënshtetësisë dhe plotësimit të moshës së pensionit shoqëruar kjo me numrin e nevojshëm të viteve të punës ia kanë dalë të përfitojnë një pension të pjesshëm tashmë si shtetas grekë.

Afro 7 mijë shqiptare përfitojnë pension invaliditeti dhe po kaq shqiptarë përfitojnë pension si të ve pas humbjes së bashkëshortëve. Kryesisht kjo kategori i përket atyre shqiptarëve që kanë bërë martesa me grekët. Ndërkohë që për skemën e pensioneve vazhdojnë të kontribuojnë afro 650 mijë shqiptarë të cilët janë të punësuar ligjërisht në Greqi dhe paguajnë sigurimet shoqërore çdo muaj në masën 40% të rrogës së deklaruar nga punëdhënësi në Greqi. Një sigurim minimal në Greqi, kryesisht për punëtorët që janë të angazhuar me kohë të pjesshmë dhe honorare arrin vlerën e 140 eurove në muaj.

Por kategoria më e diskriminuar e shqiptarëve në Greqi janë ata që i përkasin grupmoshës 50-60 vjec kjo pasi ata nuk kanë numrin e viteve të punës që nevojiten për të qenë pjesë e skemës së pensioneve.

Shqiptarët e larguar nga atdheu 15-20 vite më parë në atë kohë në moshën 35-40, i përkasin atij brezi të cilët punuan në të zezë në Greqi e për rrjedhojë atyre nuk u ështe paguar asnje detyrim për llogari të sigurimeve shëndetsore në shtetin fqinj paçka se kanë shtetësinë. Kjo kategori emigrantësh është e gjendur në vështirësi pasi që në momentin e daljes në pension nuk do të përfitojnë pension jo vetëm në Greqi por as në Shqipëri, ku po ashtu rezultojnë të kenë vite punë poshtë pragut të pensionit minimal. Paçka se sipas legjislacionit shqiptar për ata shqiptarë që nuk i kanë vitet e plota të punës parashikohet një asistencë sociale në vlerën e 6 mijë lekëve, një shumë që është përtej çdo mundësie për të përmbushur nevojat e një jetese dinjitoze./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8358,Camëri,113,Editorial,1823,Ekonomi,448,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1360,Iliridë,259,Kosovë,2467,Kulture,661,Luginë,51,Moti,2,Politik,1818,Reportazh,164,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,518,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja shqiptarët që përfitojnë nga skema e pensioneve në Greqi
Ja shqiptarët që përfitojnë nga skema e pensioneve në Greqi
https://4.bp.blogspot.com/-7IOMjZUsCpY/WqOgzhj0DKI/AAAAAAAADg4/9DZc6wePkSEZgXIRZ4tDN1ecCi0-XklIACLcBGAs/s640/shqiptaret.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-7IOMjZUsCpY/WqOgzhj0DKI/AAAAAAAADg4/9DZc6wePkSEZgXIRZ4tDN1ecCi0-XklIACLcBGAs/s72-c/shqiptaret.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-shqiptaret-qe-perfitojne-nga-skema-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-shqiptaret-qe-perfitojne-nga-skema-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy