Ja zakonet e çuditshme të shqiptarëve të cilat i bëjnë përshtypje të huajve

Balkanista është blogu i një britanikeje e cila është e dashuruar me Ballkanin. Prej 11 vitesh ajo është shkëputur nga Londra dhe së fundmi është zhvendosur në Tiranë, ku i kushton rëndësi edhe logut të saj, i cili vërte ka shumë sukses. Ajo i ka kushtuar qindra artikuj Shqipërisë, ku disa prej tyre janë të vërteta në mënyrën më sarkastike të mundshme. Artikulli i saj i fundit konsiston në disa zakone të çuditshme që ajo ka vënë re gjatë qëndrimit të Shqipëri, të cilat i ka sjellë në nota humori. Për më tepër hidhini një sy, dhe po janë të gjitha të vërteta.

“Tani e kuptoj se si një i huaj ndodhem në një pozicion të rrezikshëm në momentin që postoj këto shaka. Por ju lutem mos harroni që unë e dua këtë vend dhe shqiptarët, dhe të gjitha këto janë vetëm për pak argëtim.

Ju do shihni dekoret e Krishtlindjeve apo këngët e Krishtlindjeve nëpër lokale, në mars.

A ka nevojë një njeri që ka një Smart për dy vende parkimi?

A është uniformë jo zyrtare dimri xhupi me kapuç me lesh për meshkujt dhe femrat?

A është e pranueshme nga shoqëria që të pish 15 kafe përpara mesditës?

A është e pranueshme të pish raki përpara mesditës?

Është e gabuar të shohësh dikë për më shumë se 1 sekond nëse nuk e njeh?

Është në rregull të jesh patrioti më i madh në botë, por njëkohësisht të planifikosh ikjen drejt Britanisë, Kanadasë, Amerikës, Gjermanisë?

Është e zakonshme ti shohësh burrat të ecin krahë për krahu?

Po kur ulesh në autobus dhe dikush që ka blerë 5 pula të gjalla ulet pranë teje?

Është normale të gjesh çantën e fundit të Louis Vuitton në dyqane, kancelari dhe madje edhe te kasapi?

Ngjyrat e semaforit janë në varësi të opinionit të gjithsecilit?

Shenjat rrugore janë opsionale?

Është normale që të panjohurit të qerasin me raki ose kafe kur je i huaj dhe më pas ti mbetet qejfi nëse nuk pranoni?

Karkalecat krudo janë gjë pjesë e një dietë të përgjithshme?

Është normale që teminat, gëzofi rozë, lëkura, të vishen gjatë ditës, madje edhe në zyrë?

Është duhanpirja një ves më shumë i pranueshëm se sa i papranueshëm?

Shprehja “Avash Avash” është gjë motivacion?

A është normale të shohësh super – makina gjatë një dite të zakonshme në Shqipëri se sa gjatë një viti në Londër?

Është normale të mbash ushqim për qen në çantë në mënyrë që të ushqesh qentë e rrugës?

Playlista e një lokali duhet të mbajë në të njëjtën vijë këngë nga Pitbull, Jon Bon Jovi, Noizy, Leonard Cohen, dhe muzikë folk?

A është normale që të ndiqesh nga fëmijët që lypin, duke të kapur pas krahu vetë se i the jo?

Nuk mund të planifikosh asgjë për sa i përket shërbimit urban. Kurrë nuk kanë një orar të saktë.

Dëgjon një zhurmë në mbrëmje dhe nuk je i sigurt nëse ishte e shtënë arme, apo thjesht një fishekzjarr.

Është e pranueshme në shoqëri të kesh 1 ose 5 armë?”/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja zakonet e çuditshme të shqiptarëve të cilat i bëjnë përshtypje të huajve
Ja zakonet e çuditshme të shqiptarëve të cilat i bëjnë përshtypje të huajve
https://2.bp.blogspot.com/--jRwOIaPbjM/WrGz4SZC_aI/AAAAAAAAErY/exEKxMGhWg0wyJg5T_5HzaInYzH7abVbgCLcBGAs/s640/rakia.jpg
https://2.bp.blogspot.com/--jRwOIaPbjM/WrGz4SZC_aI/AAAAAAAAErY/exEKxMGhWg0wyJg5T_5HzaInYzH7abVbgCLcBGAs/s72-c/rakia.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-zakonet-e-cuditshme-te-shqiptareve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ja-zakonet-e-cuditshme-te-shqiptareve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy