Ka ardhur koha që grekët t’i kërkojnë falje komunitetit çam të Shqipërisë?

Nga Dafina Cuca – Komuniteti çamë i Shqipërisë, i përjashtuar nga Greqia pas Luftës së Dytë Botërore, i kërkoi Greqisë të shtunën të kërkonte falje për atë që ata e quanin genocid kundër tyre dhe ti lejonin ata të ktheheshin në zonën e Greqisë veriore nga e cila u dëbuan. Greqia, e cila e trajton çështjen Çame si joekzistuese, dhe Shqipëria kanë filluar bisedimet mbi një numër çështjesh përfshirë kufijtë e tyre dhe po diskutojnë mbi ligjin e luftës ende aktive në Greqi qëkur Italia e pushtoi atë nga Shqipëria në Luftën e Dytë Botërore.

Bisedimet synojnë të arrijnë një marrëveshje në Pashkët Ortodokse më 8 prill, për të siguruar që Shqipëria nuk ka pengesa në rrugën e saj për fillimin e negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian, në të cilin Greqia është anëtare. Të dy shtetet janë anëtarë të NATO-s. Çamët janë të zemëruar që kërkesat e tyre po neglizhohen dhe me idenë se Tirana dhe Athina mund të bien dakord për tema si Cameria dhe Epiri Verior, përkatësisht emri që shqiptarët përdorin për tokat në Greqi dhe Grekët për tokat në Shqipëri . Duke folur për një tubim të disa mijëra çamëve në portën e kompleksit ku ndodhet Ambasada Greke, Shpetim Idrizi, kreu i partisë Çame, tha se donin së pari “një falje për mijëra çamë të vrarë në shtëpi, jo në betejën luftarake”.

“Ne shqiptarët e Çamërisë nuk duan një hakmarrje, nuk duam ndryshim të kufijve, ne duam një falje, kështu që ne mund të jemi në gjendje të falim dhe të dy popujt mund të jetojnë në mënyrë paqësore dhe mund të kthehemi të jetojmë në shtëpitë tona”, tha Idrizi. “Ne duam të kthehemi në shtëpitë tona, të kthejmë statusin që kishim para se të largohemi me dhunë. Ne nuk kërkojmë pronat tona, ne duam atdheun tonë dhe atdheu ynë është Cameria”, tha Idrizi mes duartrokitjeve nga turma. Demonstruesit mbanin tabela që lexonin “Genocid në Çamëri, Ne kurrë nuk do të harrojmë”.

Idrizi hodhi poshtë akuzat e Greqisë se Çamët bashkëpunuan me nazistët dhe vuri në dukje fotot e mëdha të mbajtura lart nga mbështetësit që pretendonin të tregonin bashkëpunimin e udhëheqësve grekë të kohës së luftës me pushtuesit nazistë. Pas dy raundeve të bisedimeve midis ministrave të jashtëm të Greqisë dhe Shqipërisë, Ministria e Jashtme e Greqisë “kategorikisht” në fund të janarit mohoi deklaratat e zyrtarëve shqiptarë se çështja Çame ishte përfshirë në bisedime. “Është ndryshe që pala shqiptare dëshiron të ngrej çështjen dhe është gjë tjetër që çështja të pranohet për diskutim, “tha ai. “Ne i bëjmë thirrje palës shqiptare të mos ngrejë çështje që pengojnë dialogun e sinqertë dhe konstruktiv që po zhvillohet.
/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka ardhur koha që grekët t’i kërkojnë falje komunitetit çam të Shqipërisë?
Ka ardhur koha që grekët t’i kërkojnë falje komunitetit çam të Shqipërisë?
https://3.bp.blogspot.com/-1w9iCpQa71Q/WpfdFwKxbRI/AAAAAAAACxo/UE3W59iGVf8AoXduusWxEiza4a2C6RSagCLcBGAs/s640/%25C3%25A7ameria-650x358.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-1w9iCpQa71Q/WpfdFwKxbRI/AAAAAAAACxo/UE3W59iGVf8AoXduusWxEiza4a2C6RSagCLcBGAs/s72-c/%25C3%25A7ameria-650x358.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ka-ardhur-koha-qe-greket-ti-kerkojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ka-ardhur-koha-qe-greket-ti-kerkojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy