Ka një shqetësim amerikan lidhur me klimën e biznesit në Shqipëri

Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford thotë se në Shqipëri duhet të aplikohet një sistem i thjeshtë fiskal, në mënyrë që bizneset të kenë mundësi të mbijetojnë dhe të konkurrojnë denjësisht.

Rezervat e tij për sistemin fiskal në Shqipëri, Crawford i shprehu pas konkluzioneve të dala në Indeksin e Biznesit.

Në një prononcim për Tema Tv, ai tha se regjimi i taksimit që ka aktualisht Shqipëria nuk jep avantazhe as për të nxitur investitorët të çelin biznese të reja.

Ai shtoi se investitorët e huaj po i thithin vendet e rajonit, për shkak se sipas tij, ato kanë kushte më favorizuese se Shqipëria.

Mark Crawford është i dyti amerikan pas ambasadorit Donald Lu që shpreh kritika pasi Dhoma Amerikane publikoi Indeksin e Besimit (ABI) i cili tregonte përkeqësim, pas përmirësimit të një viti më parë – shkruan Dita.

“ABI për vitin 2017 reflekton pakënaqësinë e vazhdueshme me një sërë treguesish të rëndësishëm të klimës së biznesit, veçanërisht nivelet e taksave, burokracinë e qeverisë, konkurrencën e pandershme, problemet në gjetjen e stafit të kualifikuar dhe korrupsionit” – shkruante Lu në një letër publikuar në media.

“Ulja e lehtë e Indeksit këtë vit konfirmon se mbetet ende shumë për t’u bërë, për të përmirësuar klimën e biznesit në vend. Legjislacioni, taksat dhe sistemet rregullatore duhet të nxisin një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm dhe të drejtë. Së bashku ne mund të nxisim qeverinë që të zbatojë reformat e nevojshme”, – shkruhej në letrën e ambasadorit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka një shqetësim amerikan lidhur me klimën e biznesit në Shqipëri
Ka një shqetësim amerikan lidhur me klimën e biznesit në Shqipëri
https://1.bp.blogspot.com/-4c4P5dMUaKY/WrhF00BO2cI/AAAAAAAAFNk/vdnkk0NWF5slblg9Y3mKH7DzxQGZruNdgCLcBGAs/s640/Donald-Lu-dhe-Marc-Crawford-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4c4P5dMUaKY/WrhF00BO2cI/AAAAAAAAFNk/vdnkk0NWF5slblg9Y3mKH7DzxQGZruNdgCLcBGAs/s72-c/Donald-Lu-dhe-Marc-Crawford-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ka-nje-shqetesim-amerikan-lidhur-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ka-nje-shqetesim-amerikan-lidhur-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy