Kalvari i shqiptarëve në Greqi, nga të padëshiruar në të integruar?

Shqiptarët janë duke u toleruar në Greqi dhe këtë nuk e thotë një bashkëatdhetar por studiuesit e huaj. Polaku Artur Adamczyk jep një këndvështrim krahasimtar të mënyrës sesi ka ndryshuar statusi i shqiptarëve në Greqi nga fillimi i viteve ’90 në ditët e sotme.

Studimi i tij, i cili është publikuar nga Instituti për Kërkime Evropiane tregon sesi politika, shoqëria dhe media greke në tërësi kanë ndryshuar perceptimin e tyre ndaj shqiptarëve të cilët sipas Adamczyk tashmë kanë nisur të shihen me pozitivitet për kontributin që ato japin në ekonominë greke kjo dhe diktuar nga efektet e krizes.

Studiuesi polak kthehet pas në kohë kur tregon sesi Greqia u gjend krejtësisht e papërgatitur në vitet ’90 përballë fluksit të madh tëemigrantëve që trokitën në dyert e saj, pasi që prej vitit 1949, Greqia kishte përjetuar vetëm largimin e grekëve dhe kurrë nuk kishte qenë një destinacion për emigrim.

Aq sa në vitin 1991, qeveria e partisë Demokracia e Re, iu desh të rishikonte ligjin për emigrantët pasi kuadri rregullator i takonte vitit 1929 të lidhur ngushtësisht vetëm me migracionin midis Greqisë dhe Turqisë pas luftës mes këtyre dy vendeve. Ligji i ri ishte shumë më strikt në lidhje me emigracionin ilegal me qëllimin e vetëm për të zmbrapsur fluksin në rritje të të huajve që vinin në Greqi. Të siguroje një leje qëndrimi në Greqinë e atyre viteve duhet të kishe një punë të rregullt ose të vazhdoje studimet.

Por qeveria greke nuk i trajtoi të gjithë emigrantët në të njëjtën mënyrë siç e parashikonte ligji. Në mes të fluksit të emigrantëve kishte nga ata që ishin të preferuar dhe që merrnin trajtim të privilegjuar. Kategoria e parë ishin regugjatët që vinin nga ish Bashkimi Sovjetik dhe që kishin një origjinë të hershme greke, të ashtuquajturit të riatdhesuarit Pontik.

Atyre u jepej shtetësia greke dhe futeshin ne procesin e integrimit në shoqërinë greke duke u dhënë banesë, punë dhe duke u ofruar shkollim. Grupi i dytë i të privilegjuarve ishin shqiptarët me origjië greke, banorë të Epirit të Veriut. Kombësia e tyre greke u njihej menjëherë edhe pse atyre nuk u jepej shteësia direkt por u garantoheshin disa përfitime financiare.

Triandafyllidou dhe Veikou shkruanin se “shqiptarët vorio-epiriotë trajtoheshin si refugjatë që kishin vuajtur persekutimin dhe diskriminimin për shkak të kombësisë greke dhe besimit të tyre ortodoks”. Ndaj dhe atyre u jepej rezidenca e përkohshme si dhe një asistencë sociale.

Kërkimet e kryera gjatë kësaj periudhe në Greqi dëshmojnë për një qasje negative ndaj shqiptarëve duke i renditur ata si kombi më i urryer në opinionin publik pas grekëve.

Natyrisht, duke analizuar sjelljen e shoqërisë greke ndaj emigrantëve shqiptarë nuk duhet anashkaluar fakti se një reagim i tillë vjen edhe si pasojë e tronditjes që pësoi një shoqëri krejtësisht homogjene si ajo e Greqisë teksa iu desh të përballej me një fluks shumë të madh emigrantësh brenda një periudhe të shkurtër. Fluksi më i madh i emigrantëve shqiptarë u rregjistrua nga viti 1991-1997 kur në Shqipëri lulëzuan piramidat të cilat prodhuan një krizë politike dhe ekonomike.

Megjithë qasjen negative në shoqëri, emigrantët shqiptarë po integroheshin ironikisht ne ekonomine greke. Ata u punësuan lnga grekët, ligjërisht ose joligjërisht, për punë që grëkët nuk i bënin dot vetë. Sektorët ku ata u punësuan si agrikultura, ndërtimi, peshkimi dhe turizmi konsideroheshin si të vështirë. Por ajo çka ndodhi me fillimin e krizës financiare që pati pikun e saj në vitin 2009-të përkoi me kulmimin e ndjesive ksenofove të grëkëve që akuzuan emigrantët e huaj për normën e papunësisë në rritje.

Kthesa e madhe sipas studiuesve nisi me nisjen e një tjetër vale migratore, ajo me origjinë nga Afrika dhe Azia. Ndaj dhe perceptimi ndaj shqiptarëve nisi të ndryshonte. Asimilimi i tyre në Greqi nisi të vlerësohej kjo dhe për faktin se shoqëria greke vërente rezultatet e kësaj përshtatje që kishte nisur të sillte benefite ekonomike për vendin. Grekët nisën të vlerësonin shqiptarët punëtorë dhe fleksibël duke nisur shpërndarjen ë nënshtetësive për ta. Megjithëse kjo nuk do të thotë se frika e grekëve ndaj nacionalizmit të Shqipërisë së Madhe është shuar./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kalvari i shqiptarëve në Greqi, nga të padëshiruar në të integruar?
Kalvari i shqiptarëve në Greqi, nga të padëshiruar në të integruar?
https://2.bp.blogspot.com/-XYmdB7xaCRU/WqHYzhppsNI/AAAAAAAADbM/oI24avn-sZAiGMVnW3EtfrQ19p-ZlNw9ACLcBGAs/s640/Shp%25C3%25ABrngulja-800x445-696x387.png
https://2.bp.blogspot.com/-XYmdB7xaCRU/WqHYzhppsNI/AAAAAAAADbM/oI24avn-sZAiGMVnW3EtfrQ19p-ZlNw9ACLcBGAs/s72-c/Shp%25C3%25ABrngulja-800x445-696x387.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kalvari-i-shqiptareve-ne-greqi-nga-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kalvari-i-shqiptareve-ne-greqi-nga-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy