“Kisha e Shën Mërisë”, monumenti kulturës qe po cmend turistët në Shqipëri

Kisha e Shën Mërisë ndodhet në liqenin e Prespës në ishullin e Maligradit. Kisha e Shën Mërisë e shekullit XIV është një nga monumentet më me vlerë të trashëgimisë kulturore.

Në këtë ishull janë gjetur edhe objekte si tjegulla, kollona e kapitele që i përkasin sipas arkeologëve një kishe paleokristiane që mendohet të ketë qënë në pjesën e sipërme të liqenit.

Sipër këtij ishulli ndodhen edhe rrënojat e vilës verore të Car Simeonit të shekullit XI. Kisha e shën Mërisë është një themelim i vjetër dhe ka shërbyer si qëndër shpirtërore për prijësat shqiptarë.

Mbishkrimet që gjenden në këtë kishë i përkasin periudhave të ndryshme të lidhura me historinë e këtij monumenti. Një mbishkrim në faqen jugore, më i hershmi në këtë kishë i përket vitit 1345 dhe fazës së parë të zbukurimit të kësaj kishe me afreske./ZgjohuShqiptar.info

4add98a4-6fda-404e-8416-80e967a5d4d1 34820124-3c36-4aa3-afbb-deb999eb5054 dd9b81d3-c0de-4f5a-95da-a5389f3d03d1
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8415,Camëri,113,Editorial,1844,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2483,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,169,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Kisha e Shën Mërisë”, monumenti kulturës qe po cmend turistët në Shqipëri
“Kisha e Shën Mërisë”, monumenti kulturës qe po cmend turistët në Shqipëri
https://4.bp.blogspot.com/-ScvDbcKI3lE/Wq1-6MlR2QI/AAAAAAAAU_E/1ZFG_uzo5bAm96pNPIUd_D41ak8oYfcewCLcBGAs/s640/54c2f718-1215-4649-98f2-37b2d6aadd50-640x480.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ScvDbcKI3lE/Wq1-6MlR2QI/AAAAAAAAU_E/1ZFG_uzo5bAm96pNPIUd_D41ak8oYfcewCLcBGAs/s72-c/54c2f718-1215-4649-98f2-37b2d6aadd50-640x480.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kisha-e-shen-merise-monumenti-kultures.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kisha-e-shen-merise-monumenti-kultures.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy