Kishat historike të Voskopojës rrezikojnë të zhduken

Objektet e kultit postbizantine në Voskopojë dhe Vithkuq të Korçës janë klasifikuar në mesin e 7 vendndodhjeve me monumente që rrezikojnë të shkatërrohen në Europë. Janë 12 kisha që hasen me degradimin e ndërtesave, afreskeve, por edhe me vjedhjet.

Europa Nostra, Organizata Kryesore e Trashëgimisë në Europë në bashkëpunim me Institutin e Bankës Europiane të Investimeve ka klasifikuar kishat e dy zonave si mjaft të rrezikuara duke i renditur krah monumenteve të tjera si në: Austri, Bullgari, Gjeorgji, Rumani, Greqi, Turqi e Mbretërinë e Bashkuar.

Kreu i Fondacionit ‘E shkuara për të Ardhmen’, Kliti Kallamata tregon se 12 kishat sot përballen me një sërë problematikash duke nisur nga amortizimi struktural, degradimi i afreskeve dhe vjedhjet çka sipas tij bën që të ndërhyhet menjëherë.

“Këto kisha që për ne kanë një vlerë unikale janë në një gjendje jo të mirë. Duke parë gjendjen e tyre ne i nominuam për t’i futur në këtë listë, në mënyrë që pas kësaj të fillojmë të hapin programe për restaurimin e tyre. Këto vuajnë pasi nuk kanë pasur restaurim prej vitesh. Është një grup kishash që kanë lidhje me njëra-tjetrën”, u shpreh Kallamata për Top Channel.

Ky klasifikim shikohet si diçka pozitive, pasi parashikon ndërhyrje në këto monumente kulti që kanë vlera të veçanta për trashëgiminë tonë kulturore./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7903,Camëri,108,Editorial,1687,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1768,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kishat historike të Voskopojës rrezikojnë të zhduken
Kishat historike të Voskopojës rrezikojnë të zhduken
https://4.bp.blogspot.com/-YTm3ORS3QyY/Wq3B3915y4I/AAAAAAAAETo/IOF9mTU0XF8iV6XcCetbFWJWb_kPyZeNACLcBGAs/s640/kisha-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-YTm3ORS3QyY/Wq3B3915y4I/AAAAAAAAETo/IOF9mTU0XF8iV6XcCetbFWJWb_kPyZeNACLcBGAs/s72-c/kisha-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kishat-historike-te-voskopojes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kishat-historike-te-voskopojes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy