Kriza e energjisë. Prodhimi i energjisë elektrike ra me 36.6% në 2017-ën nga thatësira

Thatësira e madhe e vitit të kaluar thuajse ka gjunjëzuar sistemin energjetik vendas. Instituti i Statistikave raportoi se prodhimi i energjisë në vitin 2017 shënoi një nga rëniet më të forta në histori.

“Prodhimi neto vendas i energjisë elektrike gjatë 2017 është 4 525 Giga Wat duke shënuar një rënie 36,6 % krahasuar me një vit më parë,” deklaroi INSTAT.

Kriza e prodhimit të energjisë ka goditur jo vetëm hidrocentralet publike, por edhe ato private. Megjithatë rënia e prodhimit ka qenë me e madhe tek hidrocentralet publike që menaxhohen nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare.

“Me rënie të prodhimit të energjisë elektrike, për vitin 2017, kanë rezultuar të gjithë prodhuesit e energjisë. Për hidrocentralet publike prodhimi ra me 42,7 %, ndërsa për hidrocentralet private dhe koncensionare rënia ishte 21,3 %,” raportoi INSTAT.

Rënia e fortë e prodhimit vendas bëri që Shqipëria të dyfishojë sasinë e importeve të energjisë nga jashtë gjatë vitit të kaluar. Por në vlerë fatura u rrit më shumë se dy herë për shkak të rritjes së çmimeve.

Sipas të dhënave zyrtare, për gjithë 2017-ën Shqipëria shpenzoi mbi 200 milionë euro për të blerë energji nga jashtë, një faturë që zhyti në krizë jo vetëm kompanitë publike të energjisë si KESH, OSHEE dhe OST por goditi edhe buxhetin e shtetit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kriza e energjisë. Prodhimi i energjisë elektrike ra me 36.6% në 2017-ën nga thatësira
Kriza e energjisë. Prodhimi i energjisë elektrike ra me 36.6% në 2017-ën nga thatësira
https://3.bp.blogspot.com/-LwGYcDZIQWo/WqCIH1_gkrI/AAAAAAAADYI/fjhmYSrRL1067p9gkRZWcKrDHuVVuMcTwCLcBGAs/s640/energji-elektrike.png.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-LwGYcDZIQWo/WqCIH1_gkrI/AAAAAAAADYI/fjhmYSrRL1067p9gkRZWcKrDHuVVuMcTwCLcBGAs/s72-c/energji-elektrike.png.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kriza-e-energjise-prodhimi-i-energjise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kriza-e-energjise-prodhimi-i-energjise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy