Kundërshtari i fortë i pavarësisë së Kosovës bëhet këshilltar i Donald Trump

Herbert Raymond McMaster ka dhënë dorëheqjen si këshilltar i sigurimit kombëtar të Donald Trump, duke u zëvendësuar me John Bolton, ish-ambasador i SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, e gjithashtu kundërshtar i madh i pavarësisë së Kosovës.

Lajmin e ka bërë të ditur Trump përmes rrjetit social Twitter.

“Jam i lumtur të ju njoftoj se John Bolton do të jetë Sekretari i ri për Siguri Kombëtare. Unë jam shumë mirënjohës për shërbimin e gjeneralit H.R. McMaster i cili ka bërë një punë të jashtëzakonshme. Ai do të mbetet gjithmonë miku im”, ka shkruar Trump.

Bolton ka mbështetur përdorimin e forcës ushtarake kundër Iranit dhe Koresë së Veriut dhe ka marrë një vijë të vështirë kundër Rusisë.

Një zyrtar tha se nuk kishte incidente që çuan në daljen e McMaster dhe se kjo ishte në vend të një bisede të vazhdueshme mes McMaster dhe presidentit.

Në një deklaratë, McMaster tha se do të tërhiqej nga ushtria amerikane në të njëjtën kohë kur do të largohej nga Shtëpia e Bardhë, shkruan Theguarduan përcjell Telegrafi.

Ai falënderoi Trump dhe anëtarët e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të cilët ai tha se kishin “punuar së bashku për t’i dhënë presidentit opsionet më të mira për të mbrojtur dhe avancuar interesat tona kombëtare”.

Zëvendësimi i tij, Bolton, 69 vjeç, i cili ka qenë prej kohësh një figurë polarizuese në qarqet e politikës së jashtme të Uashingtonit, bëhet këshilltari i tretë i trupës kombëtare për sigurinë kombëtare.

Pas largimit të McMaster, flitej se kishte pasur disa herë përplasje me Trump, për çështjet e politikave të tilla si Afganistani dhe Irani.

Dalja e McMaster shënon kulmin e një periudhe jashtëzakonisht të lëkundur në udhëheqjen e politikës së jashtme të SHBA.

Javën e kaluar Trump shkarkoi Rex Tillerson si sekretar shteti i SHBA, duke e vendosur drejtorin e CIA-s Mike Pompeo në rolin e diplomatit më të lartë të vendit.

Ndërkaq, John Bolton njihet si kundërshtar i pavarësisë së Kosovës, shpalljen e të cilës në mënyrë të njëanshme në shkurtin e vitit 2008 e pati cilësuar si akt të papranueshëm dhe që do të dëmtonte rëndë stabilitetin e rajonit.

Ndërsa në një intervistë të dhënë për mediumin rus Russia Today, ai pati deklaruar se beson që Kosova mund të jetë çerdhe e radikalizmit islamik dhe terrorizmit në Evropë, duke kërkuar që çështja të zgjidhet me negociata./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kundërshtari i fortë i pavarësisë së Kosovës bëhet këshilltar i Donald Trump
Kundërshtari i fortë i pavarësisë së Kosovës bëhet këshilltar i Donald Trump
E thotë juristi i njohur: Thaçi mund të dënohet 10 vjet deri me burg të përjetshëm
https://2.bp.blogspot.com/-T6weio3DxgM/WrT2G8GgK9I/AAAAAAAAVSg/sOKrkN3jkawiawHQ42m3vhkayk-WbPZOwCLcBGAs/s640/110715_john_bolton_ap_328-780x439.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-T6weio3DxgM/WrT2G8GgK9I/AAAAAAAAVSg/sOKrkN3jkawiawHQ42m3vhkayk-WbPZOwCLcBGAs/s72-c/110715_john_bolton_ap_328-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kundershtari-i-forte-i-pavaresise-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kundershtari-i-forte-i-pavaresise-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy