Kur presidenti Roosevelt përgatitej për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja

Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n° 3, deklaratën e Sekretarit të Shtetit Amerikan, Z. Cordell Hull, në lidhje me pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste.

  1. Hull, i mbështetur plotësisht nga presidenti Roosevelt, e shihte këtë pushtim si një rrezik tepër të madh për paqen botërore. Prandaj, qeveritarët e lartë amerikanë janë mbledhur asokohe për hartuar një plan me qëllim për të ndëshkuar Italinë fashiste.

Cili ka qenë ky plan ? Çfarë përmban deklarata e Sekretarit të Shtetit Amerikan ? Në vijim do të gjeni shkrimin e plotë të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja:

  1. Cordell Hull, pas një bisede telefonike me presidentin Roosevelt, ka dhënë këtë deklaratë për shtyp :

« Pushtimi i dhunshëm i Shqipërisë është padyshim një kërcënim shtesë për paqen në botë. Pushtimi bie në kundërshtim me vullnetin e të gjithë popujve për të parë qeveritë e tyre t’i udhëheqin në udhën e paqes dhe jo atë të luftës. Është e panevojshme të shtojmë se efekti i pashmangshëm i kësaj ngjarjeje, që vjen pas disa të ngjashmëve, ka për qëllim të shkatërrojë besimin dhe të minojë stabilitetin botëror. Kjo do të ndikojë edhe në vetë mirëqenien tonë. »

  1. Hull shprehu mendimin se Italia ka shkelur Paktin Kellogg. Ai, ndër të tjera, tha se embargoja e armëve kundër Italisë në bazë të aktit të neutralitetit po diskutohej nga zyrtarë të lartë qeveritarë.

Presidenti Roosevelt, gjatë një konference për shtyp në Warm Springs tha se ai mbështet plotësisht deklaratën e Sekretarit të Shtetit. »

* https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1939-kur-presidenti-amerikan-roosevelt-dhe-sekretari-i-shtetit-cordell-hull-pergatiteshin-per-te-ndeshkuar-italine-per-shkak-te-pushtimit-te-shqiperise//ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur presidenti Roosevelt përgatitej për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë
Kur presidenti Roosevelt përgatitej për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë
Kur presidenti Roosevelt përgatitej për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë
https://4.bp.blogspot.com/-w_KVbrwKrhY/WqVdRf9itTI/AAAAAAAAUjA/XuA0qZHVgq8qHjrBuNbEvPLQeuQv5lcEQCLcBGAs/s640/Screen-Shot-2018-03-07-at-5.47.54-e-pasdites.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-w_KVbrwKrhY/WqVdRf9itTI/AAAAAAAAUjA/XuA0qZHVgq8qHjrBuNbEvPLQeuQv5lcEQCLcBGAs/s72-c/Screen-Shot-2018-03-07-at-5.47.54-e-pasdites.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kur-presidenti-roosevelt-pergatitej-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/kur-presidenti-roosevelt-pergatitej-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy