Ligji i gjuhëve në Maqedoni, politika shqiptare përshëndet vendimin

Partia Demokratike e Shqipërisë ka komentuar miratimin në Parlamentin e Maqedonisë të ligjit të gjuhësisë, në seancën e sotme.

Përmes një deklarate për mediat, partia më e madhe opozitare në vend e konsideron këtë hap si pozitiv në përmirësimin e bashkëjetesës mes komuniteteve.

“Ky votim është nje hap përpara në krijimin e një klime të mirë bashkëjetese midis komuniteteve etnike në Republikën e Maqedonisë”.

Partia Demokratike përshëndet faktorin politik shqiptar në Maqedoni dhe nxit e inkurajon bashkëpunimin politik mes tij për realizimin e të gjitha detyrimeve që rrjedhin nga zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Ohrit.

Po ashtu, Partia Demokratike mbështet një Maqedoni stabile dhe të integruar në strukturat euroatlantike si interesi më i mirë i stabilitetit dhe përparimit të rajonit drejt integrimit europian dhe euroatlantik.

Meta: Akt historik me rëndësi madhore

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas kalimit në Parlamentin e Maqedonisë të ligjit për gjuhën shqipe.

Votimi i ligjit është vlerësuar nga kreu i shtetit si një akt i rëndësishëm historik.

Sipas Metës, ky hap i parlamentit të vendit fqinj është mjaft i rëndësishëm për të ardhmen e Maqedonisë.

“Përshëndes vendosmërinë për miratimin e ligjit të përdorimit të gjuhës shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë, si një akt i rëndësishëm historik e me rëndësi madhore, jo vetëm për shqiptarët por edhe për të ardhmen europiane të Maqedonisë. Urime!”, shkruan Meta në faqen e tij në Facebook.

Bushati: Arritje për shqiptarët

Edhe Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka përshëndetur vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për zyrtarizimin e përdorimit të Gjuhës Shqipe në institucionet shtetërore atje, duke theksuar se vendimi përbën një arritje të rëndësishme për shqiptarët si popullsi shtetformuese dhe hap përpara për demokratizimin e forcimin e rrugës euroatlantike të Maqedonisë.

“Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe nga Parlamenti pas refuzimit të Presidentit dhe sjelljes obstruksioniste të segmenteve të caktuara të politikës së vjetër në Maqedoni përbën një arritje të rëndësishme për shqiptarët si popullsi shtetformuese dhe hap përpara për demokratizimin e forcimin e rrugës euroatlantike të Maqedonisë.

Finalizimi i kësaj sipërmarrje të vështirë dhe këmbëngulja e demonstruar pavarësisht pengesave të panumërta është dëshmi e pjekurisë politike dhe mirëkuptimit ndëretnik.

Zbatimi i duhur i ligjit dhe vendosja e mekanizmave të monitorimit garanton një akses më të mirë e më të drejtë në shërbime dhe një përfshirje të shqiptarëve në mirëqeverisje, politikat zhvillimore dhe ndërtimin e një shoqërie të hapur, pa mure ndarëse, e të bazuar në vlerat evropiane”, – shkruan Bushati.

Miratimi me 64 vota i ligjit të gjuhës u shoqërua me përplasje të forta mes kryetarit të Parlamentit, Talat Xhaferri, dhe ish-kreut të qeverisë, Nikolla Gruevski.(gazeta-Shqip.com)/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ligji i gjuhëve në Maqedoni, politika shqiptare përshëndet vendimin
Ligji i gjuhëve në Maqedoni, politika shqiptare përshëndet vendimin
Ligji i gjuhëve në Maqedoni, politika shqiptare përshëndet vendimin
https://3.bp.blogspot.com/-HOyfpW6eiQI/WqqBJR6jCyI/AAAAAAAAU2U/2cgxjGRi4eEWIZqd_Q675Hh1jRC30LtOQCLcBGAs/s640/basha-dhe-meta-620x350.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-HOyfpW6eiQI/WqqBJR6jCyI/AAAAAAAAU2U/2cgxjGRi4eEWIZqd_Q675Hh1jRC30LtOQCLcBGAs/s72-c/basha-dhe-meta-620x350.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ligji-i-gjuheve-ne-maqedoni-politika_15.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ligji-i-gjuheve-ne-maqedoni-politika_15.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy