Lufta Berisha-Meçollari, një plagë e vjetër, Zbulohet lista e ushtarakëvë që i dolën kundër Berishës për Bisht Pallën

Ministria e Mbrojtjes ka zbuluar listën me emrat e zyrtarëve të Forcës Detare që nuk pranuan të nxjerrin Bisht Pallën nga plani i përhapjes së Forcave të Armatosura.

Bëhet fjalë për një listë me 16 emra ushtarakësh e firmosur në janar të vitit 2012, kur kryeministër ishte Sali Berisha.

Lista është publikuar pas deklaratave të opozitës dhe ish-kryeministrit Sali Berisha për Artur Meçollarin, një prej negociatorëve në marrëveshjen për detin me Greqinë. Sipas ish-kryeministrit Sali Berisha, Meçollari është agjent i shërbimeve të huaja, por për qeverinë shqiptare të kryeministrit Edi Rama ky është një sulm personal. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e cila raportoi sot në komisionin e sigurisë për procedurat e përzgjedhjes së Meçollarit në grupin negociator tha se sulmi ndaj tij është për hakmarrje.

“Kapiten Meçollari është larguar padrejtësisht nga radhët e Forcave të Armatosura. Meçollari nuk pranoi të firmoste për heqjen e disa bazave detare nga plani i përhapjes. Meçollari nuk pranoi t’ua jepte bazat detare, miqve dhe familjarëve të doktorit kryeministër. Sulmi ndaj Mecollarit kur shtypi shkruante për megaaferat me bazën e Bisht Pallës dhe për shitblerjen e pronave në Porto Romano mes familjarëve të Berishës me Damir Fazllic”, deklaroi Xhaçka në komision.

Sipas saj sulmi i stisur ndaj Meçollarit i kushtoi shtrenjtë dhe vazhdon ta përndjekë edhe sot. “Sulmi ndaj Meçollarit është hakmarrje personale. Nuk kishte të bënte me agjenturat në kurriz të sigurisë kombëtare. Në 2012, baza e Kepit të Palit u degradua qëllimisht për ta shndërruar në një burim përfitimi për persona privatë Forcës Detare iu kërkua zyrtarisht heqja nga Plani i Përhapjes së Bazës Detare të Kepit të Palit. Meçollari dhe 15 drejtuesit e Forcës Detare nuk iu bindën urdhrave politike”, tha Xhaçka. Lexo.al sjell më poshtë listën e ushtarakëve që dolën kundër qeverisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lufta Berisha-Meçollari, një plagë e vjetër, Zbulohet lista e ushtarakëvë që i dolën kundër Berishës për Bisht Pallën
Lufta Berisha-Meçollari, një plagë e vjetër, Zbulohet lista e ushtarakëvë që i dolën kundër Berishës për Bisht Pallën
Lufta Berisha-Meçollari, një plagë e vjetër, Zbulohet lista e ushtarakëvë që i dolën kundër Berishës për Bisht Pallën
https://3.bp.blogspot.com/-f2p_iPg0MZw/Wp8orQ8itYI/AAAAAAAADPM/Jp9ymlWFgZ0eosE5U203LQRQvKTU4h8NQCLcBGAs/s640/mecollari.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f2p_iPg0MZw/Wp8orQ8itYI/AAAAAAAADPM/Jp9ymlWFgZ0eosE5U203LQRQvKTU4h8NQCLcBGAs/s72-c/mecollari.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/lufta-berisha-mecollari-nje-plage-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/lufta-berisha-mecollari-nje-plage-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy