“Maqedonasve nuk do t’u pëlqejë rezultati i regjistrimit të popullsisë në 2020”

Përgatitjet për regjistrimin e popullsisë në Maqedoni kanë rinisur mes vorbullës së hetimeve për abuzimin me regjistrimin e popullsisë në vitin 2011.

Kreu i ri i Zyrës Shtetërore të Statistikave, Apostol Simovski thotë në një intervistë për BIRN se është i vendosur që të mos përsëriten gabimet e së shkuarës, duke iu referuar këtu regjistrimit të shtatë viteve më parë.

Për shqiptarët regjistrimi ishte një farsë dhe i politizuar që synonte të mos tregonte numrin e vërtetë të popullsisë etnike shqiptare në Maqedoni. Por, veç kësaj, prokuroria maqedonase është duke hetuar edhe mundësinë e abuzimit me fondet prej miliona eurosh të dhëna për këtë regjistrim.

Simovski ka qenë pjesë e Zyrës së Statistikave prej 27 vitesh, por thotë se roli i departamentit të drejtuar prej tij në regjistrimin e 2011 ishte dytësor.

Ai thotë se shpreson që Prokuroria t’i shkojë deri në fund hetimeve për këtë regjistrim të popullsisë dhe të heqë njollën e turpit që shoqëron institucionin që tashmë drejton prej vitesh.

Ndërkohë, kur ndalet tek regjistrimi i 2020, Simovski paralajmëron se rezultati që do të dalë prej tij me siguri nuk ka për t’u pëlqyer maqedonasve/TCH/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Maqedonasve nuk do t’u pëlqejë rezultati i regjistrimit të popullsisë në 2020”
“Maqedonasve nuk do t’u pëlqejë rezultati i regjistrimit të popullsisë në 2020”
https://1.bp.blogspot.com/-AsANnzXCgdY/Wrakeu9EpZI/AAAAAAAAVco/cVdQdTPkLZo4t7jUaM1HsfsuVFGnSpOJQCLcBGAs/s640/popullsia-e-europes-2_1521841933-5334214-1392x763.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-AsANnzXCgdY/Wrakeu9EpZI/AAAAAAAAVco/cVdQdTPkLZo4t7jUaM1HsfsuVFGnSpOJQCLcBGAs/s72-c/popullsia-e-europes-2_1521841933-5334214-1392x763.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/maqedonasve-nuk-do-tu-pelqeje-rezultati.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/maqedonasve-nuk-do-tu-pelqeje-rezultati.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy