Maqedonia nuk bëhet shtet funksional, pa pranuar në kushtetutë barazinë mes shqiptarëve dhe maqedonasve

Politologu i mirënjohur shqiptar, Roland Gjoni përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka komentuar bllokimin që po i bëhet ligjit për përdorimin e gjuhëve, transmeton Zhurnal.

Ai shkruan se LSDM dhe VMRO janë marrë vesh që në heshtje të pengojnë ligjin që do të avanconte gjuhën shqipe.

Sipas tij Maqedonia kurrë nuk bëhet shtet funksional pa pranuar në kushtetutë barazinë mes popullit maqedonas dhe atij shqiptar.

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë të politologut Gjoni:
Dmth deri tani LSDM dhe VMRO jane marre vesh qe ne heshtje ta pengojne ligjin qe avancon gjuhen shqipe dhe te ndihmojne njeri-tjetrin qe te zgjidhet ceshtja e emrit. Ani shume mire, i kane votat dhe i shtypin shqiptaret e Maqedonise ne vazhdimesi me bashkepunim edhe nga shqiptare te ndershem qe gjenden dhe do gjenden kurdohere. Mirepo, zgjidhja e problemit te emrit vetem sa do te nxjerre ne pah problemin e vertete te Maqedonise; shtypjen sistemore ndaj shqiptareve Me emer a pa emer, Maqedonia nuk behet kurre shtet funksional pa pranuar ne kushtetute barazine mes popullit maqedonas dhe atij shqiptar. Legjitimiteti i ketij shteti do te varet pergjithmone nga trajtimi qe i ben shqiptare./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Maqedonia nuk bëhet shtet funksional, pa pranuar në kushtetutë barazinë mes shqiptarëve dhe maqedonasve
Maqedonia nuk bëhet shtet funksional, pa pranuar në kushtetutë barazinë mes shqiptarëve dhe maqedonasve
https://4.bp.blogspot.com/-5N-X6laAlMg/Wqh4w6tbesI/AAAAAAAAD4I/PCr1gasRrlcXles_uRPZwAL-Zn7FPaEjwCLcBGAs/s640/maqedonia-4.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-5N-X6laAlMg/Wqh4w6tbesI/AAAAAAAAD4I/PCr1gasRrlcXles_uRPZwAL-Zn7FPaEjwCLcBGAs/s72-c/maqedonia-4.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/maqedonia-nuk-behet-shtet-funksional-pa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/maqedonia-nuk-behet-shtet-funksional-pa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy