Mbi 8 mijë punonjës me diploma nga universitetet private, gjysma e të punësuarve në Bashki të paarsimuar

Mbi 8 mijë punonjës të administratës shtetërore janë diplomuar në universitetet private në Shqipëri, shumica e të cilëve janë mbyllur nga qeveria tre vite më parë, si piramida arsimore. Kjo shifër është konfirmuar nga Komisioneri për Mbikëqyrjen e Shërbimit Civil.

Nga rreth 80 mijë punonjës që ka administrata shtetërore, KSHMC ka verifikuar 1554 raste, nga ku kanë rezultuar se 10 për qind e tyre janë diplomuar në universitetet publike.

Sakaq, konstatohet një trend në rritje i punonjësve që kanë kryer studimet në universitete jashtë vendit.

“Një vit më parë ishin konstatuar 16 raste të tilla, ndërkohë që gjatë vitit 2017 u evidentuan 51 raste dhe vetëm në 1 rast nuk ishte ekuivalentuar diploma në Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, në përputhje me ligjin për arsimin e lartë”, thuhet në raport.

Nga kontrolli i 27 bashkive, ka konstatuar se gati gjysma e tyre kanë punësuar njerëz të paarsimuar. Disa nga bashkitë që kanë punësuar njerëz pa arsim janë Bashkia Lezhë, Bashkia Lushnje, Bashkia Sarandë, Bashkia Librazhd, Bashkia Kukës, etj.

“Në këto raste është urdhëruar njësia përgjegjëse të nxjerrë aktin e refuzimit të statusit të nëpunësit civil, dhe të vendosë përfundimin e marrëdhënies së punësimit për këta punonjës, duke evidentuar faktin se ata nuk e përmbushin kriterin e nivelit arsimor, për të qenë nëpunës civilë”./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8358,Camëri,113,Editorial,1823,Ekonomi,448,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1360,Iliridë,259,Kosovë,2467,Kulture,661,Luginë,51,Moti,2,Politik,1818,Reportazh,164,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,518,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mbi 8 mijë punonjës me diploma nga universitetet private, gjysma e të punësuarve në Bashki të paarsimuar
Mbi 8 mijë punonjës me diploma nga universitetet private, gjysma e të punësuarve në Bashki të paarsimuar
https://3.bp.blogspot.com/-HvjkdY000e0/WqOhfaFq_eI/AAAAAAAADhE/O9n7IpgmIeQzPU1-JqYXwhSEdRpAAl_YQCLcBGAs/s640/universitet-korrupsion-696x464.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-HvjkdY000e0/WqOhfaFq_eI/AAAAAAAADhE/O9n7IpgmIeQzPU1-JqYXwhSEdRpAAl_YQCLcBGAs/s72-c/universitet-korrupsion-696x464.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mbi-8-mije-punonjes-me-diploma-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mbi-8-mije-punonjes-me-diploma-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy