Mediat italine: Mos e quani “l’albanese”, shqiptari Strakosha si legjenda e shqiponjës!

Për Thomas Strakoshën dje ka qenë një ditë e veçantë. Ai ka festuar 50 ndeshjet në Serinë A dhe 23 vjetorin e lindjes. Faqja “lalaziosiamonoi” i ka dedikuar një profil, ashtu sikurse faqja zyrtare e Lazios një videotregim “Thomas Strakosha Story”…

“Në gadishullin ballkanik ekziston një legjendë që popujt kalojnë nga brezi në brez. Eshtë miti, tashmë antik, që tregon origjinën e Shqipërisë dhe shpjegon pse nuk është plotësisht korrekte të quash ‘albanese’ Thomas Strakoshën. Në fakt, përcaktimi i duhur është ‘shqiptar’, ‘i biri i shqiponjave’” – shkruan portali lacial.

Dhe duket e çuditshme, por përkatësia e tij te Lazio nuk është gjë tjetër vetëm se një shenjë fati. Fati ka dashur që përralla apo historia e jets së tij të kryqëzohet me atë të tregimit legjendar të një futbollisti të ri.

Ai që shpëtoi një shqiponjë nga kafshimi i një gjarpri që kishte dalë nga foleja e tij. i njëjti që më pas e çoi me vete në rrugën drejt shtëpisë, deri kur nëna shqiponjë i kërkoi që t’i kthente djalin.

Në këmbim të gjestit që tij, zogu grabitës i dha të riut të njëjtën mprehtësi të syve dhe forcën e krahëve.

Cilësi që janë të përshtatshme jo vetëm për një gjuetar, por edhe për një portier. Shqiponja, tani një shqiponjë e shkëlqyer, kurrë nuk e ndaloi duke e parë atë nga lart, duke e respektuar atë dhe duke ndjekur çdo hap të saj. Kjo është arsyeja pse Strakosha – veçanërisht ai – është në fakt një “shqiptar”.

Më 19 mars, 23 vjet më parë, Thomas lindi në shenjën e shqiponjës. Pastaj ai u rrit dhe u bë futbollist. Vetëm një ‘l’ e dallon atë nga gjahtari i ri i tregimit. Për pjesën tjetër, fatet e tyre janë të barabarta.

Dhe sot, në ditën e ditëlindjes së tij, portieri bardhekaltër po feston edhe 50 paraqitjet në Serie A me fanellën e Lacios. Një shqiponjë vazhdon ta ndjekë atë në rrugën e tij. Emri i saj është Olimpia.

Rritja – Dhe urimi është se koha e kaluar deri tani me shqiponjën në gjoks mund të jetë vetëm pjesa e parë e një jete të jashtëzakonshme me Lacion. Strakosha është pa dyshim një nga portierët më të mirë të rinj përreth.

Në këtë kampionat ai kaloi 2764 minuta në rolin e portierit. Ka 29 paraqitje dhe 105 pritje. Ndërhyrja, sigurisht e pakëndshme, në goditjen e Xhemailit të natës së fundit nuk fshin asgjë.

Shpesh Thomas ka lejuar Lazion të përfundojë një lojë me një buzëqeshje në buzë (pa gol). Nuk është rastësi që portieri i dytë në Serie A ka arritur numrin më të lartë të pritjeve vendimtare.

Gabimet që ai bën shpesh justifikohen me moshën e re. Por, do të jenë gabimet që do ta bëjnë ekspert. Pastaj, do të jetë gjithmonë shqiponja gati ta mbrojë” – përfundon shkrimi i “lalaziosiamonoi.it”.NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mediat italine: Mos e quani “l’albanese”, shqiptari Strakosha si legjenda e shqiponjës!
Mediat italine: Mos e quani “l’albanese”, shqiptari Strakosha si legjenda e shqiponjës!
Mediat italine: Mos e quani “l’albanese”, shqiptari Strakosha si legjenda e shqiponjës!
https://4.bp.blogspot.com/-Uf_4jCys0D0/WrG9m_lvpmI/AAAAAAAAEus/OuG0qrPBn3gX57rKBloUiTRn5JAj1W5bQCLcBGAs/s640/strakosha-696x438.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-Uf_4jCys0D0/WrG9m_lvpmI/AAAAAAAAEus/OuG0qrPBn3gX57rKBloUiTRn5JAj1W5bQCLcBGAs/s72-c/strakosha-696x438.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mediat-italine-mos-e-quani-lalbanese.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mediat-italine-mos-e-quani-lalbanese.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy