Mesazheri Amerikan Mitchell, përse shmangu Shqipërinë?

Shtetet e Bashkuara synojnë të zgjidhin problemet në Ballkanin Perëndimor, një rajon europian i trazuar nga përpjekjet e Rusisë për të rritur influencën e saj. Zyrtari i Lartë Amerikan Wess Mitchell ishte ngarkuar për të përcjellë këtë mesazh gjatë turit të takimeve të tij në rajon ku dukshëm përzgjodhi si ndalesa vendet e përfshira nga tensionet e një bashkëjetese të vështirë etnike sikurse Maqedonia, Greqia, Serbia dhe Kosova.

Jashtë kësaj vizite u lanë vetëm Shqipëria e Mal i Zi, dy vende që kanë fokusuar reformat kryesisht në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës, reformimit të administratës publike dhe konsolidimit ekonomik të vendit. Takimet e zhvilluara me krerët e shteteve respektive duket se i shërbyen Wess Mitchell që të kuptojë dritaren e mundësive të pafundme që ekzistojnë për Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Ballkanit.

Ndihmës Sekretari për Çështjet e Euroazisë në DASH u tregua i drejpërdrejtë në deklaratat e tij në Beograd, kryeqytetin serb nga ku u shpreh se: “Një dritare oportunitetesh për të bërë përpara, për të zgjidhur çështjet e lëna pezull, kanë mbajtur peng për një kohë shumë të gjatë vendet e Ballkanit”

Duket se ajo çka mban larg Ballkanin janë pikërisht çështjet etnike ende të pazgjidhura sikurse emri i Maqedonisë që duhet zgjidhur me konsensusin e fqinjit të saj, Greqisë dhe njohja e Kosovës si shtet i pavarur nga Serbia. Ndaj dhe Mitchell vizitoi gjatë këtyre dy ditëve Maqedoninë dhe Kosovën përpara se të drejtohej për në Beograd.

Pikërisht këto çështje që po mbajnë peng stabilitetin e rajonit që vijon të ndjejë lëkundjet e trazirave që e shënjuan atë në luftrat e viteve ’90. Teksa raporton për vizitën e zyrtarit të lartë amerikan, e përditshmja “Herald” në variantin e saj online shkruan se “frika e një destabiliteti të ri duket se është ushqyer me kujdes nga Rusia, e cila po kujdeset të mbrojë interesat e saj në rajon, veçanërisht në Serbi. Mitchell u bëri thirrje kombeve të Ballkanit që të zgjidhin sa më parë këto çështje me ndihmën e Perëndimit në mënyrë që angazhimi i tyre për anëtarësim në Bashkimin Europian të përmbushet në të ardhmen e afërt.

“Kjo është detyra që na shtrohet të gjithëve ne – mësohet të ketë thënë Mitchell pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vucic – “Tanimë është koha për të punuar së bashku dhe për të zgjidhur probleme prej nga do të përfitojnë gjeneratat e së ardhmes” – deklaroi zyrtari amerikan. Vuçiç nga ana e tij bëri thirrje për një kompromis për arritjen e një marrëveshje me Kosovën, e cila përfaqson dhe çelësin e kushteve që vendi i tyre duhet të përmbushë për të qenë pjesë e BE-së. Mitchell theksoi se “Shtetet e Bashkuara janë gati për të ofruar ndihmën e tyre për të gjetur zgjidhjen në pikturën e madhe që portretizon marrëdhëniet dypalëshe”

Zyrtari i Departamentit të Shtetit, Wess Mitchell, ofroi më herët mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për zgjidhjen e kontestit të emrit me Athinën edhe gjatë vizitës së tij në Shkup. Zyrtari Amerikan theksoi se: “SHBA mbështet të dy vendet që të arrijnë zgjidhjen e kontestit të emrit. Me kryeministrin Zaev diskutuam për bisedimet me Greqinë, forcimin e ekonomive te vendeve të rajonit dhe mbi të gjitha folëm për rrugën e Maqedonisë drejt integrimeve euro-atlantike. SHBA mbështet dhe do vazhdojnë të mbështesë Maqedoninë në përmbushjen e reformat për të hyrë në BE dhe për t’u bërë pjesë e NATO-s”.

Nga ana e tij, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se bisedimet me Greqinë për këtë çështje, janë në fazën e fundit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7906,Camëri,108,Editorial,1690,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mesazheri Amerikan Mitchell, përse shmangu Shqipërinë?
Mesazheri Amerikan Mitchell, përse shmangu Shqipërinë?
https://1.bp.blogspot.com/-RL7ENmEaJv8/Wqm8fu6wXeI/AAAAAAAAED4/z3T5Oob9Y4A227Lxck4z3BzDIJYmrcY1QCLcBGAs/s640/mes-696x391.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-RL7ENmEaJv8/Wqm8fu6wXeI/AAAAAAAAED4/z3T5Oob9Y4A227Lxck4z3BzDIJYmrcY1QCLcBGAs/s72-c/mes-696x391.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mesazheri-amerikan-mitchell-perse.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mesazheri-amerikan-mitchell-perse.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy