Ministri serb sulmon gjeneralin e NATO-s: Po kërkoni luftë!

Ministri i mbrojtjes së Serbisë ka hedhur poshtë, deklaratat e gjeneralit të lartë të NATO-s,i cili është shprehur se Evropa është nën një kërcënim të mëdha, nga ndikimin rus në Ballkan.

Aleksandër Vulin tha se deklaratat e gjeneralit të SHBA-së Curtis Scaparrotti, javën e kaluar gjatë një seance në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit amerikan, janë shumë të “rrezikshme”, dhe i ka cilësuar ato anti-serbe qëkur aleanca ushtarake perëndimore e bombardoi vendin në vitin 1999.

Gjenerali amerikan tha se ka parë një ndikim në rritje të Rusisë gjatë, një viti e gjysmë si komandant suprem i NATO-s në Evropë.

Scaparrotti tha se: Ndërsa rajoni Baltik në veri të Evropës është pjesë e NATO-s dhe shtetet kanë një pozitë më të qëndrueshme në kontinent, por jam i shqetësuar pasi populli serb në Ballkan është i ndjeshëm ndaj ndikimit rus.

Vulin, i cili është i njohur për qëndrimet e tij pro-ruse, u përgjigj duke thënë: “Që nga viti 1999, nuk ka pasur një deklaratë më të papërgjegjshme sesa kjo. Duke thënë se i gjithë kombi (serb) paraqet një rrezik për Ballkanin është një thirrje për unifikimin e të gjithë (popujve të Ballkanit) kundër serbëve”.

Ekziston frika në Perëndim se Rusia po përdor lidhjet e saj historike sllave me Serbinë për të destabilizuar Ballkanin, e cila ka parë masakrën më të keqe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore gjatë shpërbërjes së ish Jugosllavisë në vitet 1990.

“Nuk ka ndikim rus në Serbi,” tha Vulin. “Serbia është një komb i pavarur që i zgjedh vetë miqtë e vet.”

Serbia formalisht dëshiron të bashkohet me BE, por udhëheqësit e saj kanë punuar intensivisht me Moskën në nxitjen e lidhjeve ushtarake dhe politike, pavarësisht thirrjeve nga blloku se shteti i Ballkanit duhet të harmonizojë politikat e saj të jashtme nëse dëshiron të bëhet anëtar./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ministri serb sulmon gjeneralin e NATO-s: Po kërkoni luftë!
Ministri serb sulmon gjeneralin e NATO-s: Po kërkoni luftë!
https://1.bp.blogspot.com/-9WnPDRXM6es/Wqh_WwhR0QI/AAAAAAAAD7U/5ra0cEoB6NcmxvTZzcgNsjeXgmKq5RtbACLcBGAs/s640/img_2482.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-9WnPDRXM6es/Wqh_WwhR0QI/AAAAAAAAD7U/5ra0cEoB6NcmxvTZzcgNsjeXgmKq5RtbACLcBGAs/s72-c/img_2482.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ministri-serb-sulmon-gjeneralin-e-nato.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ministri-serb-sulmon-gjeneralin-e-nato.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy