Mitchell ultimatum Beogradit: Askush s’e ndalon dot Kosovën në formimin e Ushtrisë!

Ndihmësi i sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe Euroazi, Wes Mitchell i ka ftuar të dyja palët që t’i përmbushin obligimet që dalin nga Marrëveshja e Brukselit.

Përveç kësaj, Mitchell gjatë konferencës për media me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka theksuar se Kosova ka të drejt t’i formojë forcat profesionale që do të merren me sigurinë dhe se kjo forcë nuk do të jetë kurrfarë kërcënimi për Serbinë dhe serbët.

“Kosova ka të drejt që të formojë forcat profesionale që do të merren me sigurinë dhe në të cilat do të përfshiheshin edhe serbët e Kosovës. Askush nuk ka të drejt t’ia ndaloj Kosovës zhvillimin e një strukture të tillë”, ka thënë Mitchell, transmeton lajmi.net.

Mitchell ka thënë se SHBA-të e mbështesin këtë të drejt të Kosovës, por ka theksuar se për këtë janë të nevojshme ndryshimet kushtetuese.

Ai ka thënë se kjo kërkon shumë punë dhe se SHBA-të janë angazhuar shumë se bashku me kosovarët rreth kësaj.

Mitchell ka thënë se ka biseduar me presidentin e Serbisë dhe se biseda ka qenë e hapur dhe e mirë. Ai tha se kanë biseduar për Kosovën, sigurinë në rajon dhe zhvillimin ekonomik.

Në anën tjetër, Vuçiq ka thënë se me Wes Mitchell ka pasur bisedë të mirë, të hapur dhe përmbajtjesore sa i përket raporteve ndërmjet Serbisë dhe SHBA-ve. Ai ka ironizuar duke thënë se i fton të gjithë që të gjejnë një akt ndërkombëtar sipas të cilit do të lejohet formimi i Ushtrisë së Kosovës./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mitchell ultimatum Beogradit: Askush s’e ndalon dot Kosovën në formimin e Ushtrisë!
Mitchell ultimatum Beogradit: Askush s’e ndalon dot Kosovën në formimin e Ushtrisë!
https://4.bp.blogspot.com/-kIxuRRzmQug/Wqm1iCFNL8I/AAAAAAAAEBs/q64_3CLEiUAYvy-oLmkhnA7G2_Rfyr1SgCLcBGAs/s640/wes-640x358.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-kIxuRRzmQug/Wqm1iCFNL8I/AAAAAAAAEBs/q64_3CLEiUAYvy-oLmkhnA7G2_Rfyr1SgCLcBGAs/s72-c/wes-640x358.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mitchell-ultimatum-beogradit-askush-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mitchell-ultimatum-beogradit-askush-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy