Mosdekretimi i shqipes nga Ivanov, Zaev: burracakëri nga ana e presidentit, frike nga shqipja

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka reaguar ashpër ndaj presidentit Ivanov pas deklarimit të tij se nuk do e votojë sërish Ligjin për gjuhët, pra atë e shndërron dhe shqipen në gjuhë për përdorim. Zaev e ka quajtur këtë si akt burracakërie.

“Mua më vjen keq që presidenti i shtetit vendosi tekstualisht të mos e respektojë Kushtetutën dhe deklaroi se sërish nuk do ta dekretojë ligjin. Kjo është shkelje flagrante e Kushtetutës së Maqedonisë. Por, njëkohësisht kjo për mua nënkupton burracakëri. Nëse ligji do të zbatohet, kjo përfundimisht do ta realizonte obligimin e fundit ligjor nga Marrëveshja e Ohrit”, deklaroi Zaev.

“Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të ndryshojë asgjë në Maqedoni dhe as do ta prishë ardhmërinë e saj të përbashkët”, theksoi shefi i qeverisë së Shkupit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mosdekretimi i shqipes nga Ivanov, Zaev: burracakëri nga ana e presidentit, frike nga shqipja
Mosdekretimi i shqipes nga Ivanov, Zaev: burracakëri nga ana e presidentit, frike nga shqipja
Mosdekretimi i shqipes nga Ivanov, Zaev: burracakëri nga ana e presidentit, frike nga shqipja
https://1.bp.blogspot.com/-Ys8XrK1Kc3o/Wqx63uGX_eI/AAAAAAAAERU/m-WBM6_yqEwdB-5QIpavu0jbLFGfgl1uwCLcBGAs/s640/1217575127591c2e29aa7c0628755690_v4big-e1521226225147.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Ys8XrK1Kc3o/Wqx63uGX_eI/AAAAAAAAERU/m-WBM6_yqEwdB-5QIpavu0jbLFGfgl1uwCLcBGAs/s72-c/1217575127591c2e29aa7c0628755690_v4big-e1521226225147.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mosdekretimi-i-shqipes-nga-ivanov-zaev.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/mosdekretimi-i-shqipes-nga-ivanov-zaev.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy