Ndalimi i importit të makinave të prodhuara para 2009-s, Konfindustria: Do të ketë pasoja të rënda

Ndalimi i importit në Shqipëri për makinat e prodhuara para vitit 2009 do të sjellë pasoja të rënda për qytetarët, bizneset dhe ekonominë kombëtare.

Konfindustria thotë se kjo masë e marrë si qëllim për mbrojtjen e mjedisit nuk qëndron në vendin tonë, pasi 87 për qind e ndotjes vjen nga përdorimi i karburanteve dhe mjetet motorike.

“Arsyetimi i përfaqësuesve të ekzekutivit, që masa e mësipërme ka si qellim mbrojtjen e mjedisit, nuk qëndron në rastin e Shqipërisë. Sipas te gjitha studimeve del, qe jo më pak se 87% e ndotjes mjedisore të karburanteve vjen nga cilësia jashtë çdo standardi të lejueshëm në qarkullim dhe më pak se 13% vjen nga teknologjia e mjeteve motorike. Cilësia e dobët, që vjen nga përdorimi i sasive shtesë të palejueshme të karburantet e tregtuara, është arsye thelbësore e përvetësimit edhe të mbi 150 milion euro taksa të paguara nga qytetarët dhe biznese”, thuhet në deklaratën e Konfindustria.

Konfindustria deklaron, se në kushtet e Shqipërisë vendime të tilla të rëndësishme sikurse është përcaktimi i afatit kohor, 10 vjeçar të ndalimit të importit të makinave, jo vetëm nuk japin zgjidhje për ndotjen mjedisore, por mund të prodhojnë pasoja negative prej dhjetëra milionë euro/vit kosto shtesë të papranueshme për qytetarët, biznesin, prekin edhe me tej shkallën e ulët të motorizimit krahasues të vendit duke goditur drejtpërdrejt fuqinë konkurruese rajonale të ekonomisë kombëtare.

Për të ulur nivelin e ndotjes, Konfindustria shton se duhet filluar nga përmirësimi me një dorë të hekurt të cilësisë së standardit të karburanteve që qarkullojnë në tregun vendor./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8305,Camëri,113,Editorial,1806,Ekonomi,444,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1353,Iliridë,258,Kosovë,2452,Kulture,656,Luginë,50,Moti,2,Politik,1810,Reportazh,162,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,515,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ndalimi i importit të makinave të prodhuara para 2009-s, Konfindustria: Do të ketë pasoja të rënda
Ndalimi i importit të makinave të prodhuara para 2009-s, Konfindustria: Do të ketë pasoja të rënda
https://4.bp.blogspot.com/-0sHdG4pzRCY/WqXEPPRRqxI/AAAAAAAADqU/xqXf8WDYaoMl93kyxwoPFjB2aEdAvWlQACLcBGAs/s640/MAKINAT-2-765x383-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-0sHdG4pzRCY/WqXEPPRRqxI/AAAAAAAADqU/xqXf8WDYaoMl93kyxwoPFjB2aEdAvWlQACLcBGAs/s72-c/MAKINAT-2-765x383-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ndalimi-i-importit-te-makinave-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ndalimi-i-importit-te-makinave-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy