Ndërhyrjet ruse në fushatën e Bashës/ Ambasada Ruse: Trillim absurd, fushatë e pistë e iniciuar nga mediat perëndimore

Pas artikullit të publikuar nga portali “Mother of Jones”, ku ngrihen akuza se PD-ja në Shqipëri është financuar nga kompani offshore, të lidhur me elementë rusë për lobimin e saj në SHBA, pak më herët reagoi vetë kjo forcë. Me anë të një deklarate për mediat, PD e ka cilësuar shkrimin si mjaft qesharak për nga përmbajtja dhe skandaloz për nga falsifikimi i fakteve dhe kapërcimet logjike. Po sipas demokratëve, shkrimi është produkt i një fushate të gjerë që ka ndërmarrë Edi Rama, të financuar nga burime të paligjshme që vijnë nga bota e krimit dhe e korrupsionit.

Në lidhje me këtë çështje, një reagim ka ardhur edhe nga vetë Ambasada Ruse, duke e quajtur materialin një trillim krejtësisht absurd, i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme.

Po kështu, në reagim nënvizohet se spekulime të tilla janë pjesë e kontekstit të një fushate të pistë mediatike, që është iniciuar nga mediat perëndimore kundër Rusisë.

“Kemi vënë re një artikull të publikuar më 6 mars, në uebsajtin e revistës amerikane “Mother Jones”, dhe të ribotuar nga disa gazeta shqiptare, për gjoja ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet parlamentare të 2017-s në Shqipëri.

Materiali në fjalë përbën një trillim të radhës krejtësisht absurd, i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme. Spekulime të tilla janë pjesë e kontekstit të një fushate të pistë mediatike, që është iniciuar nga mediat perëndimore kundër Rusisë. Qëllimi është i qartë: të imponohet një përceptim i shtrembëruar i vendit tonë dhe të minohen zhvillime të mundshme pozitive në bashkëpunimin midis Rusisë dhe Shqipërisë.

Theksojmë se ndryshe nga disa vende perëndimore, Rusia i përmbahet fort parimit të mosndërhyrjes në punët e brendshme të shteteve të tjera, përfshirë edhe Shqipërinë. Konfirmojmë edhe një herë gatishmërinë për komunikim dhe bashkëpunim të hapur me të gjitha forcat politike të Shqipërisë, në interes të përparimit të dialogut dypalësh.

Shpresojmë gjithashtu që mendimi i autorëve amerikanë nuk përkon me qëndrimin e redaksive të mediave shqiptare, të cilat e kanë ribotuar artikullin e lartpërmendur”./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ndërhyrjet ruse në fushatën e Bashës/ Ambasada Ruse: Trillim absurd, fushatë e pistë e iniciuar nga mediat perëndimore
Ndërhyrjet ruse në fushatën e Bashës/ Ambasada Ruse: Trillim absurd, fushatë e pistë e iniciuar nga mediat perëndimore
https://4.bp.blogspot.com/-FOZOs6czh08/WqCAjLzc6JI/AAAAAAAADVo/laI9LmfES2Az4-BGkipjIWUCtV3PJAINACLcBGAs/s640/basha-trump.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-FOZOs6czh08/WqCAjLzc6JI/AAAAAAAADVo/laI9LmfES2Az4-BGkipjIWUCtV3PJAINACLcBGAs/s72-c/basha-trump.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nderhyrjet-ruse-ne-fushaten-e-bashes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nderhyrjet-ruse-ne-fushaten-e-bashes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy