Negociatat me Greqinë, Bushati: Presidenti nuk lëshon dot plotfuqishmëri. Meta ka qenë në dijeni

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati tha se Presidenti Meta ka qenë në dijeni të negociatave me Greqinë që kur ai ishte në krye të Kuvendit.

Bushati është duke raportuar në Komisionin e Integrimit në lidhje me marrëveshjen e detit.

Bushati: Pas takimit të kryeministrit Rama dhe Tsipras në samitin e NATO-s u ra dakord që krahas mekanizmit diplomatik dy ministrat e jashtëm sëbashku me ekipe nga institucione të ndryshme të shteteve në fjalë të uleshin dhe të diskutonin në një mënyrë edhe më intenisve sic ishin takimet e Kretës dhe Korcës.

Frytet e këtyre diskutimeve ne kemi mundësi sot për sot ti prekim, ne kemi mundësi sot për sot ti demonstrojmë dhe kemi mundësi që krahas kësaj pakete dhe lajme pozitive do të ketë edhe në ditët në vijim, të kishim mundësi që të fillonim nga puna për një marrëveshje të re për delimitimin e zonave detare.

Sikundër Presidenti i republikës ka qenë kryetari i Kuvendit dhe është zgjedhur me votat e mazhotrancës së kaluar dhe ka qenë në dijeni të këtyre zhvillimeve që janë bërë me palën greke dhe shpresoj që në të njëjtën kohë kanë qenë edhe pjesë e vizionit të qeverisë, të reflektuar në programin 2013-2017 dhe në vijm të programit që kjo qeveri ka prezantuar për politikën e jashtme.

Bushati: Nuk lëshon plotfuqishmëri Presidenti. Presidenti ka autorizim dhe në kërkesën që ne i kemi nisur presidentit janë të përcaktuara shumë qartë, objekti, titulli, relacioni, ekipi negociator si në asnjë rast tjetër. Në momentin që Presidenti do të japë autorizimin për këtë gjë në aktin e plotfuqishmërisë që lëshohet nga ministri i Jashtëm do të parashtrohen këto cështje.

Bushati: Emrat e negociatorëve nuk mund të diskutohen në publik

Koncpeti i plotfuqishmërisë i cili i jap garanci palës tjetër që lista e këtyre njerëzve ka mbështetjen e instancës shtetërore. Lista e njerëzve mbi bazën e këtij ligji është e rëndësishme që të jetë mbi bazën e përfaqësimit institucional.

Presidenti ka kërkuar emrat, CV e tyre dhe ne ja kemi vënë në dispozicion emrat funksionet dhe CV. E ka bërë publik faktin që ka kërkuar verifikim për këta emra.

Ne kemi bërë verifikimin tonë. Institucionet do të përgjigjen për këtë cështje por nuk është normale për një shtet që të diskutojmë emrat në publik.

Përgjegjësia në këtë proces është përgjegjësi politike. Kush ka vërejtje për emrat i drejtohet instancave shtetërore. Parlamenti nuk është Shërbim Informativ, kush ka interes për të ditur historinë e X apo Y le ti drejtohet instancave përkatëse. Është gabim i madhe të merresh me individët./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Negociatat me Greqinë, Bushati: Presidenti nuk lëshon dot plotfuqishmëri. Meta ka qenë në dijeni
Negociatat me Greqinë, Bushati: Presidenti nuk lëshon dot plotfuqishmëri. Meta ka qenë në dijeni
Negociatat me Greqinë, Bushati: Presidenti nuk lëshon plotfuqishmëri. Meta ka qenë në dijeni
https://1.bp.blogspot.com/-i5NwulFoAAY/WpfIXx4rjgI/AAAAAAAATuY/jSfg9Erhf8Q9QCb5MB2ZBHbZvIlF-3YZgCLcBGAs/s640/Bushati-3.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-i5NwulFoAAY/WpfIXx4rjgI/AAAAAAAATuY/jSfg9Erhf8Q9QCb5MB2ZBHbZvIlF-3YZgCLcBGAs/s72-c/Bushati-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/negociatat-me-greqine-bushati.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/negociatat-me-greqine-bushati.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy