Negociatat/Fleckenstein: Shansi erdhi, qershori “flet” shqip

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut Fleckenstein shprehet optimist për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Fleckenstein thotë se Parlamenti Evropian e mbështet avancimin e Shqipërisë në procesin e integrimit.

“Ne në Parlamentin Europian do të japim rekomandimin tonë dhe në fund shtetet anëtare do të vendosin në gjirin e Këshillit të Ministrave. Por këtë radhë kam një parandjenjë të mirë, që ka një shans të vërtetë që vendimi të merret”.

Fleckenstein thekson se nuk ka asnjë vend anëtarë që të jetë shprehur në parim kundër nisjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë, por gjatë kësaj kohe do të verifikohet ecuria e reformave.

“Nuk ka kundërshtim në parim për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Ka disa pyetje lidhur me atë se si po vijohet me krimin e organizuar, si po shkon procesi i Vetting-ut. Mendoj, se balanca e Shqipërisë është goxha pozitive dhe ne mund t’ia paraqesim këtë tablo shteteve anëtare që kërkojnë më shumë shpjegime”.

Më 17 Prill, Komisioni Europian do të publikojë një progres-raport për këtë çështje. Në qendër të vëmendjes është ecuria e procesit të Vetting-ut dhe Reforma në Drejtësi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Negociatat/Fleckenstein: Shansi erdhi, qershori “flet” shqip
Negociatat/Fleckenstein: Shansi erdhi, qershori “flet” shqip
https://2.bp.blogspot.com/-KY5V3Uaw8p0/WrM0sftlCMI/AAAAAAAAE3c/zY4ozwotcw8I0yqHczXquuXnh4AEfX6GQCLcBGAs/s640/20161214_EP-046140A_MDO_021-800x445.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-KY5V3Uaw8p0/WrM0sftlCMI/AAAAAAAAE3c/zY4ozwotcw8I0yqHczXquuXnh4AEfX6GQCLcBGAs/s72-c/20161214_EP-046140A_MDO_021-800x445.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/negociatatfleckenstein-shansi-erdhi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/negociatatfleckenstein-shansi-erdhi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy