Nën hetim në Itali, arkitekti Boeri që realizoi planin urbanistik të Tiranës

Arkitekti italian Stefano Boeri, është nën hetim në Itali, i cili ka qenë dhe një nga arkitektët kryesor të planit Urbanistik të Tiranës.

Sipas mediave italiane arkitekti Stefano Boeri është hetuar si një menaxher i projektit në rastin që çoi në sekuestrimin e qendrës Norcia, i projektuar nga ky arkitekt nga tërmeti i 30 tetorit, 2016.

Mësohet se qendra është sekuestruar me kërkesë të prokurorit, pasi ndërtimi rezultonte pa lejen e nevojshme të arkeologjisë, arteve të bukura dhe peizazhit, sepse ndërtimi ishte realizuar në një zonë të mbrojtur.

Qendra u realizua me fondet e mbledhura nga Këshilli i Qytetit, pas tërmetit. Dispozita thekson se qendra është ndërtuar në një zonë të mbrojtur, pasi është brenda Parkut të Maleve Sibillini dhe një vend me interes për komunitetin.

Së fundmi, studio e Stefano Boerit do të dizajnojë tre gjimnazet e reja që pritet të ndërtohen në Tiranë.

Plani i Boerit për Tiranën

Plani i Përgjithshëm Vendor i Stefano Boerit propozon krijimin e një “Pylli Orbital” me 2 milionë pemë si një rrip i gjelbër i cili do të bëjë të mundur kufizimin e zgjerimit të qytetit të Tiranës përtej kufijve të tij aktuale.

Plani parashikon edhe ndërtimin e 20 shkollave të reja publike.

Projekti i Boerit gjithashtu ridefinon mobilitetit urban – futjen me pagesë në zonat qendrore, promovimin ose ndarjen e makinave, favorizon një sistem “autobusë përkushtuar linjave”, – dhe lëvizshmërinë ekstra-urbane me lidhje të shpejtë në mes të bulevardit dhe aeroportit, duke promovuar edhe një përmirësim të lidhjeve me pjesën e jashtme të qytetit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8278,Camëri,113,Editorial,1798,Ekonomi,442,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1351,Iliridë,258,Kosovë,2444,Kulture,654,Luginë,49,Moti,2,Politik,1805,Reportazh,160,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,513,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nën hetim në Itali, arkitekti Boeri që realizoi planin urbanistik të Tiranës
Nën hetim në Itali, arkitekti Boeri që realizoi planin urbanistik të Tiranës
https://1.bp.blogspot.com/-X1VkQvg_wq0/Wqm8MVaqcPI/AAAAAAAAEDw/AZ46VywyScsvcUMhd7DvThXHUgHlj_qUQCLcBGAs/s640/bvc-696x464.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-X1VkQvg_wq0/Wqm8MVaqcPI/AAAAAAAAEDw/AZ46VywyScsvcUMhd7DvThXHUgHlj_qUQCLcBGAs/s72-c/bvc-696x464.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nen-hetim-ne-itali-arkitekti-boeri-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nen-hetim-ne-itali-arkitekti-boeri-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy