“Nëse hyn Ballkani në BE, ju merrni kulturën e nacionalizmit dhe korrupsionit”

Ballkani është në lojë dhe ka shumë lojtarë, vendet e Ballkanit janë sulmuar, BE është në mbrojtje, ndërsa Rusia dhe Kina janë në të njejtin krahë, dhe Rusia dhe Kina po luajnë në krahë, shkruan kolumnisti norvegjez Morten Strand.

Sipas gazetarit Morten Strand, kreu i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker dhe Shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini përfunduan një turne në Ballkanin Perëndimor, “një turne të vendeve që njëzet vjet më parë luftuan njëri-tjetrin.”

“Evropa ka një dilemë të madhe, që është – nëse dëshiron që vendet e Ballkanit t’i shohë si pjesë të saj. Nacionalizmi dhe korrupsioni në Serbi dhe në Kosovë janë në nivel të lartë, ju keni një vend krejtësisht jofunksional si Bosnja dhe Hercegovina. Gjithashtu, hapja e derës për shfaqjen e muskujve rusë dhe kinezëve, ka kosto politike,” thotë Strand.

Duke rikujtuar fjalët e Johannes Hahn se Brukseli është duke zgjedhur nëse do të “eksportojë stabilitetin ose të bëjë paqëndrueshmëri të importit”, thotë Strand, që në të dyja rastet, Ballkani bëhet pjesë e BE-së, raporton “b92”, Periskopi.

“Nëse përfshini Ballkanin në BE, ju merrni kulturën e nacionalizmit, korrupsionit dhe pasigurisë që këto vende përfaqësojnë…”, shkruan autori.

Komentari thekson se asnjë nga vendet nuk është edhe më afër me atë për të përmbushur kriteret për anëtarësim, dhe se argumenti për Bullgarinë dhe Rumaninë ishte që të dyja këto vende të shpejt të shkojnë përmes reformave ekonomike dhe politike.

Autori pyet nëse Serbia, e cila vetëm 20 vjet më parë ishte nën udhëheqjen nacionaliste të Sllobodan Millosheviqit, është pjekur për BE.

“A do të jetë vendi funksional dhe jofunksional i BH-së të bëhet një vend funksional. A do të mund Kosova, që nuk e njohin të gjithë anëtarët e BE-së, të trajtojë minoritetin serb në mënyrën se si e kërkon BE-ja,” shkruan ai.

“Rusia ka qenë një lojtar në Ballkan për shekuj, ashtu si Turqia, Rusia mund të përpiqet të destabilizojë BE-në përmes Ballkanit dhe roli i një vëllai të madh slloven më parë ishte luajtur, veçanërisht në Serbi. A është më mirë që Serbia të jetë brenda BE-së apo jashtë. Ka shumë probleme, ndoshta aq shumë sa që ka shumë të ngjarë që BE të vendosë gjithçka në tavolinë dhe të mos lejojë vendet e Ballkanit të bëhen anëtarë, jo në vitin 2025 dhe as në të ardhmen e afërt,” tha Strand./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Nëse hyn Ballkani në BE, ju merrni kulturën e nacionalizmit dhe korrupsionit”
“Nëse hyn Ballkani në BE, ju merrni kulturën e nacionalizmit dhe korrupsionit”
https://3.bp.blogspot.com/-yCCpPa5h-KA/Wpn_yf9NsMI/AAAAAAAAC7s/LaxXZsj-DuEjVhSDrrdmBNl-FGzM9aByQCLcBGAs/s640/Harta-Ballkanike-650x495-480x366.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-yCCpPa5h-KA/Wpn_yf9NsMI/AAAAAAAAC7s/LaxXZsj-DuEjVhSDrrdmBNl-FGzM9aByQCLcBGAs/s72-c/Harta-Ballkanike-650x495-480x366.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nese-hyn-ballkani-ne-be-ju-merrni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nese-hyn-ballkani-ne-be-ju-merrni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy