Ngjarjet e rënda të Lezhës, aty ku fijet e krimit të çojnë drejt politikës

Lezha është një nga qarqet më problematikë sa i takon kriminalitetit por edhe zyrtarëve që kanë patur probleme me ligjin.

Lidhjet mes krimit dhe politikës, janë bërë shkaktarë edhe për incidentet më të rënda që kanë ndodhur në proceset zgjedhore në këtë qark.
Ngjarja më e rëndë është vrasja e një komisioneri të LSI me 23 qershor të vitit 2013, në një ngjarje ku mbeti i plagosur me armë zjarri edhe Mëhill Fufi. Kandidati i Partise Demokratike, vinte nga një familje e njohur e zonës, ai nuk arriti të fitonte direkt, por disa emra në listen para tij dhanë dorëheqjen për arsye të ndryshme.

Krimi i dyte me sfond politik ndodhi në zgjedhjet e 2017 kur sërish një militant i LSI u dhunua. Akuza e parë ra mbi familjaret deputetit Arben Ndoka, një prej të cilëve u arrestua më vonë. Aleksandër Ndoka, vëllai i ish deputetit socialist, që kishte punuar si jurist në hipotekën e Lezhës, u ekzekutua në rrethana ende të pazbardhura në një pritë.

Ndërsa vetë Arben Ndoka kishte lënë mandatin sepse u prek nga dekrimianlizimi. Ndaj tij dhe të afërmve të tij u bënë shumë akuza, ndërsa së fundmi, xhaxhai i Ndokës u arrestua si pjesë e grupit që vidhte tokat në bregdet. Për prokurorinë pjesë e këtij grupi është edhe kryebashkiaku Fran Frrokaj, i zgjedhur me mbështetjen e PD.

Ndoka që do të mbahet mend për dhunimin e deputetit demokrat Gent Strazimiri nuk ishte i pari deputet socialist problematik në këtë qark. Armando Prenga do të arrestohej në 2015-ën për plagosje, për një konflikt mes tij dhe familjes Cali, të afërm të ish deputetes demokrate Albina Dede.

Konflikti ishte për pronësinë mbi një pjesë të lagunës së Patokut. Edhe Prenga që sipas prokurorisë prekej nga ligji i dekriminalizimit dha dorëheqjen nga mandati. Në zgjedhjet e Kurbinit, pjesë e qarkut Lezhë, demokratët hoqën dorë nga mbështetja e kandidatit Ilir Pjetraj, sërish nisur nga e kaluara.

Qarku i Lezhës, ka edhe një histori të ngjeshur kriminaliteti. Në vitin 2016 u përhap gjerësisht kultivimi i drogës, ndërsa atje u zbulua edhe laboratori i heroinës në Fushë Kuqe, e cila për policinë ishte pronë e të ashtuquajturit “Baron i drogës”, Gëzim Çela.

Kontrolli i shtetit në këtë zonë, të njohur për lidhjet e forta fisnore, ka qenë i dobët. Për shkak të traditës, politika, bizneset por edhe kriminaliteti aty bazohet tek këto lidhje, të cilat kanë qenë shumë më të forta se ligji./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ngjarjet e rënda të Lezhës, aty ku fijet e krimit të çojnë drejt politikës
Ngjarjet e rënda të Lezhës, aty ku fijet e krimit të çojnë drejt politikës
https://4.bp.blogspot.com/-IlEIrcXnSPY/WrBbcnr3kgI/AAAAAAAAEgg/o7uEKnklU44B3kgn8Xw5Lbf51QI4yO4QACLcBGAs/s640/fran-frrokaj-1-e1521472781554.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-IlEIrcXnSPY/WrBbcnr3kgI/AAAAAAAAEgg/o7uEKnklU44B3kgn8Xw5Lbf51QI4yO4QACLcBGAs/s72-c/fran-frrokaj-1-e1521472781554.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ngjarjet-e-renda-te-lezhes-aty-ku-fijet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ngjarjet-e-renda-te-lezhes-aty-ku-fijet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy