Një parti zvicerane në fushatë zgjedhore me flamurin shqiptar, të Kosovës dhe simbolin e shqiponjës

Më të vendosur se kurrë më parë, themeluesi i GCM-së, Eric Stauffer, bashkë me Carlos Medeiros dhe Ronald Zacharias drejtojnë një forcë të re politike të quajtur “Genève en Marche” (“Gjeneva në lëvizje”), që, veç zviceranëve, ka edhe anëtarë të shumtë nga komuniteti shqiptar i Gjenevës, që numëron rreth 30.000 persona.

Ajo që bie në sy është fakti se partia “Genève en Marche” ka nisur fushatën e saj me afishe, apo barderola në gjuhen shqipe në të gjithë qytetin, ku krahas flamurit zviceran, apo të qytetit të Gjeneves është vendosur edhe ai shqiptar dhe i Kosovës. Dhe jo vetem kaq, “Genève en Marche” e ka filluar fushatën e saj duke bërë me duar simbolin e shqiponjës dhe duke përshëndetur qytetarët në qendër të Gjenevës, një risi e fushatave parazgjedhore në Zvicër, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Presidenti i “Genève en Marche”, Eric Strauffer u shpreh në një intervistë për agjencinë “Presheva Jonë” se pas 15 prillit, Gjeneva pa dyshim do të jete më e perkushtuar për të vazhduar miqësinë me shqiptaret, Kosovën dhe për të krijuar bashkëpunim në të gjitha fushat. Ai tha se Gjeneva dhe Zvicra krenohen me shqiptarët e vyer dhe punëtorë.

“Genève en Marche” përfshin në ekipin e saj edhe shumë veprimtarë, intelektualë e biznesmenë të suksesshëm nga Kosova dhe Shqipëria.

Kreu partisë së re zvicerane, Eric Strauffer tha për agjencinë e lajmeve Presheva Jonë se programi forcës së tij politike ka një sërë prioritetesh, duke përfshirë edhe ndryshimin e politikave strikte ndaj të huajve, në këtë rast ndaj shqiptarëve, në veçanti ndaj atyre të papajisur me dokumente, numri i të cilëve është i konsiderueshëm, shkruan ata.

“Veç miqësisë, Zvicrën, e në veçanti Gjenevën, me Kosovën i lidhin shumë gjëra, si kultura dhe biznesi. Kur bëhet fjala për këtë të fundit, ne kemi financuar në Kosovë dhe jemi të pranishëm me një sërë projektesh. Ju e dini që integrimi i më shumë se 250 mijë qytetarëve të Kosovës që jetojnë në Zvicër, dhe një numër i konsiderueshëm jeton dhe punon në Gjenevë, ende çalon. Por me partinë tonë do të vijnë shumë ndryshime pozitive dhe perspektiva të reja për të gjithë qytetarët tanë, duke përfshirë natyrisht edhe komunitetin shqiptar”, u shpreh Strauffer./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8413,Camëri,113,Editorial,1843,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2482,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Një parti zvicerane në fushatë zgjedhore me flamurin shqiptar, të Kosovës dhe simbolin e shqiponjës
Një parti zvicerane në fushatë zgjedhore me flamurin shqiptar, të Kosovës dhe simbolin e shqiponjës
https://1.bp.blogspot.com/-iOaJJiIWAS0/WqxxntGFwlI/AAAAAAAAEOs/dIGpPnDcJ58HWiJr3JBMCpdSPR6lqmemgCLcBGAs/s640/ericshipeee-696x431.png
https://1.bp.blogspot.com/-iOaJJiIWAS0/WqxxntGFwlI/AAAAAAAAEOs/dIGpPnDcJ58HWiJr3JBMCpdSPR6lqmemgCLcBGAs/s72-c/ericshipeee-696x431.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nje-parti-zvicerane-ne-fushate.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/nje-parti-zvicerane-ne-fushate.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy