Njihuni me 10 shtetet ku tregtohen produktet shqiptare

Ashtu sikurse kryeson listën e shteteve të importuesve të produkteve agro-ushqimore në Shqipëri, Italia është edhe blerësi kryesor i produkteve shqiptare blegtorale, bujqësore dhe agro-industriale.

Rreth 8.9 miliardë lekë është llogaritur vlera e eksporteve gjatë vitit 2017 dhe në sasi, 22.5 mijë tonë produkte janë tregtuar në këtë shtet.

TV SCAN ka zbardhur listën e 10 shteteve kryesore ku eksporton më shumë produkte të këtij sektori, ku pas Italisë, e dyta renditet Kosova me 2.8 miliardë lekë apo 74.4 mijë tonë.

Produktet shqiptare duket se kanë gjetur tregje të mira edhe në Suedi që renditet në vendin e tretë, Greqi, Gjermani, Rumani, Bosnje-Hercegovinë. Ndërsa ndër vendet e fundit të listës, me më pak se 1 miliardë lekë eksporte, renditen Maqedonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Peshën kryesore në eksporte e zënë perimet, frutat, arrorët, ujërat, por edhe produkte me orgjinë shtazore.

Eksportet bujqësore për vitin 2017 janë regjistruar në 31.4 miliardë lekë, nga 26.2 miliardë lekë që kanë qenë në vitin 2016, me një rritje prej 5.2 miliardë lekë.

Shtete kryesore për eksport

Italia 22.5 mijë tone – 8.9 miliardë lekë
Kosova 74.4 mijë tone – 2.8 miliardë lekë
Suedia 1750 tonë – 2.4 miliardë lekë
Serbia 30.4 mijë tonë – 2 miliardë lekë
Greqia 13.8 mijë tonë – 2 miliardë lekë
Gjermania 4992 tonë – 1.3 miliardë lekë
Rumania 12.4 mijë tonë- 1.3 miliardë lekë
Bosnja dhe Hercegovina 19 mijë tonë – 1.1 miliardë lekë
Maqedonia 14.2 mijë tonë – 992 milionë lekë
USA 2015 tonë – 937 milionë lekë.
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7981,Camëri,108,Editorial,1715,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Njihuni me 10 shtetet ku tregtohen produktet shqiptare
Njihuni me 10 shtetet ku tregtohen produktet shqiptare
https://1.bp.blogspot.com/-dM0PCMc7zdY/WqlRiKbbW0I/AAAAAAAAUzs/v0iOjE3PamMs65eWIC0sc3MlqKbzO9yMACLcBGAs/s640/ushqime_1518099973-8317639-633x300.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-dM0PCMc7zdY/WqlRiKbbW0I/AAAAAAAAUzs/v0iOjE3PamMs65eWIC0sc3MlqKbzO9yMACLcBGAs/s72-c/ushqime_1518099973-8317639-633x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/njihuni-me-10-shtetet-ku-tregtohen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/njihuni-me-10-shtetet-ku-tregtohen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy