Operacione plastike për të ndryshuar portretin, ja metodat që përdornin falsifikatorët shqiptarë me emigrantët

Hetimi i Prokurorisë për Krimet e Rënda lidhur me falsifikimin e dokumentave dhe trafikimin e të shqiptarëve drejt SHBA-së, Kanadasë e Anglisë kanë ka nxjerrë në dritë të tjera metoda të sofistikuara të përdorura për të mbërritur qëllimin.

Nga hetimi është zbuluar të paktën një rast, ku personi që do të udhëtonte i është nënshtruar një ndërhyreje estetike për të ndryshuar pamjen e jashtme.

Sipas dosjes së siguruar nga ABC News, shqiptari me emrin Izmir do të udhëtonte me pasaportën e tij në një shtet të Europës dhe në të njëjtin avion do të gjendej dhe një shtetas bullgar, i ngjashëm me të.

Për realizimin e këtij plani është angazhuar Luan Qyrku, aktualisht i arrestuar dhe një person tjetër. Të tre ata kanë udhëtuar me një mjet me targa shqiptare drejt Bullgarisë.

Sipas Prokurorisë, në këtë shtet, Izmiri është dërguar në një institut estetik me qëllim që t’i rregullonin dhe ndryshonin pamjen e jashtme, për të qenë sa më i ngjashëm me personin të cilit do t’i merrej pasaporta, për të lëvizur.

Megaoperacioni që çoi në pranga 39 persona të dyshuar si pjesë e një rrejti trafiku klandestinësh drejt SHBA-ve, Kanadasë dhe Aglisë u finalizua në 17 mars.

Sipas Prokurorisë, kalimi bëhej përmes dokumenteve false, kundrejt pagesave që shkonin nga 7 mijë paund për në Angli dhe 25-30 mijë dollarë për në SHBA dhe Kanada./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Operacione plastike për të ndryshuar portretin, ja metodat që përdornin falsifikatorët shqiptarë me emigrantët
Operacione plastike për të ndryshuar portretin, ja metodat që përdornin falsifikatorët shqiptarë me emigrantët
https://4.bp.blogspot.com/-k6_W_5Jzbjw/WrcEHuMw3SI/AAAAAAAAFHw/g0QbEhRtd0giao0si57VK9ETXETkaTmvwCLcBGAs/s640/pasaporta-1024x512.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-k6_W_5Jzbjw/WrcEHuMw3SI/AAAAAAAAFHw/g0QbEhRtd0giao0si57VK9ETXETkaTmvwCLcBGAs/s72-c/pasaporta-1024x512.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/operacione-plastike-per-te-ndryshuar.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/operacione-plastike-per-te-ndryshuar.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy