Opozita greke hap letrat e Zogut: Edhe Shqipëria ka ligj lufte me ne

Pjesë e marrëveshjes së partneritetit strategjik që pritet të nënshkruhet mes Shqipërisë dhe Greqisë është edhe kërkesa e palës shqiptare për shfuqizimin e ligjit të luftës.

Parimisht Athina ka rënë dakord të avancojë me këtë kërkesë të palës shqiptare, por nga radhët e opozitës greke ka një pretendim se edhe Shqipëria duhet të shfuqizohet me ligj vendimin e asamblesë parlamentare të vitit 1939, që njihte si shtete armike çdo vend që ishte në luftë me Italinë.

Jorgos Sourlas, ish-zv/ministër dhe ish-nënkryetar i parlamentit grek i dekoruar me titullin e Kryqit të Nderit në një shkrim të tij thotë se Tirana e mban në fuqi gjendjen e luftës.

Argumenti:

Nga George Sourlas

Edi Rama në një intervistë të kohëve të fundit e quajti “absurditet mbajtjen në fuqi të gjendjes së luftës mes Shqipërisë dhe Greqisë përmes një ligji fantazmë që rri pezull me pasoja ligjore që krijojnë pengesa të padurueshme për qytetarët”.

Por kjo fantazmë e ka origjinën dhe progresin në Shqipëri kur në prill të vitit 1939, Parlamenti shqiptar vendosi që çdo vend që ishte në luftë me Italinë, të konsiderohej armiqësor me Shqipërinë.

Ky vendim i shpalljes së gjendjes së luftës me Greqinë u shoqërua me përforcimin e forcave italiane me shtatë batalione të ushtrisë shqiptare që pushtuan Greqinë.

Në vitin 1944, kur Enver Hoxha nga Përmetit hodhi themelet për krijimin e regjimit komunist, deklaroi anulimin e të gjitha vendimeve të qeverive të mëparshme.

Por në korrik të vitit 1992, Qeveria Berisha anuloi të gjitha vendimet e regjimit komunist dhe rivendosi ato të qeverisë së Zogut.

Pra, ne kemi deri më sot, gjendjen e luftës që Parlamenti shqiptar miratoi në vitin 1939, e cili nuk është shfuqizuar me ligj nga regjimi komunist dhe as nga qeveritë pasuese demokratike deri më sot.

Greqia me dekret mbretëror të lëshuar në nëntor të vitit 1940 ishte në luftë kundër Shqipërisë. Gjatë qeverisjes së Andreas Papandreut me vendim të kabinetit në 08.28.1987 për të hequr gjendjen e luftës me Shqipërinë, “pushoi së ekzistuari karakterizimi i Shqipërisë si një shtet armiqësor”

Në vitin 1996, pavarësisht nga vendimi për të hequr ligjin e luftës, me vendim të Këshillit të Ministrave, Greqia vazhdoi me nënshkrimin e një Traktati të Miqësisë, sigurisë dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore me Shqipërinë.

Megjithatë, pala shqiptare nuk mjaftohet me vendimin e kabinetit në vitin 1987 për të shfuqizuar ligjin që i cilëson dy vendet si palë ndërluftuese dhe insiston se duhet të ketë një vendim të Parlamentit grek. Ata nuk e nxisin anulimin me ligj të vendimit të vitit 1939 për gjendjen e luftës mes dy vendeve./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Opozita greke hap letrat e Zogut: Edhe Shqipëria ka ligj lufte me ne
Opozita greke hap letrat e Zogut: Edhe Shqipëria ka ligj lufte me ne
https://4.bp.blogspot.com/-j56pea17wj4/WqMRoPOkv4I/AAAAAAAADdw/fz65cx3iZPwIzAvWbXakOuDxsNEgagXrQCLcBGAs/s640/greku-sourlas.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-j56pea17wj4/WqMRoPOkv4I/AAAAAAAADdw/fz65cx3iZPwIzAvWbXakOuDxsNEgagXrQCLcBGAs/s72-c/greku-sourlas.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/opozita-greke-hap-letrat-e-zogut-edhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/opozita-greke-hap-letrat-e-zogut-edhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy