Ora në gjithë Europën ka mbetur 6 minuta mbrapa, shkak Kosova dhe Serbia

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë. Alarmi jepet nga organizmi i sistemit të energjisë së kontinentit evropian ENTSOE, i cili kërkon zgjidhje politike të menjëhershme mes dy vendeve për të shmangur problemet që po i shkaktojnë të gjithë frequencës zinxhir prej 43 operatorësh në rrjetin e transmetimeve në vendet e Evropës.

Vonesa prej 6 minutash, ka nisur që në mes të muajit Janar dhe ka goditur të gjithë zonën e ashtuquajtur të sinkronizuar. ENTSOE shpjegon se frequenca e energjisë në Evropë është 50 Herz dhe kjo është konstante dhe normale në të gjitha vendet.

Por pak javë më parë, Kosova nuk gjeneroi energji të mjaftueshme dhe Serbia, e cila ligjërisht është e detyruar të kompensojë mungesat e Kosovës për të mbajtur sistemin në gjendje stabël, nuk e bëri. Si pasojë, ndodhi një modifikim në frequencën e elektricitetit, që solli ngadalësimin e orave të të gjithë kontinentit.

Dhe ngjarja është kaq e rëndë, saqë organizmi teknik ENTSOE kërkon më ngulm dhe urgjencë një zgjidhje politike mes dy vendeve. Saktësohet se kjo është hera e parë që ndodh një gjë e tillë dhe teknikëve iu deshën disa javë për të kuptuar arsyet e humbjes së orës. Sipas ekpertëve duhen disa javë që gjithçka të rikthehet në normalitet./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ora në gjithë Europën ka mbetur 6 minuta mbrapa, shkak Kosova dhe Serbia
Ora në gjithë Europën ka mbetur 6 minuta mbrapa, shkak Kosova dhe Serbia
https://3.bp.blogspot.com/-x_mwnu57tYc/WqOmmA4Ko4I/AAAAAAAADic/zle4EvCEYPQBaLq7gpNYngPTBzrnH9GhQCLcBGAs/s640/ora-ok.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-x_mwnu57tYc/WqOmmA4Ko4I/AAAAAAAADic/zle4EvCEYPQBaLq7gpNYngPTBzrnH9GhQCLcBGAs/s72-c/ora-ok.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ora-ne-gjithe-europen-ka-mbetur-6.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ora-ne-gjithe-europen-ka-mbetur-6.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy