OVL e UÇK-së shpërthen kundër Hashim Thaçit/ Po pengon ndërtimin e shtetit

Mosratifikimi ende i marrëveshjes për demarkacionin e kufirit të Koosvës me Malin e Zi, nuk po mban peng vetëm lëvizjen e lirë të kosovarëve.

Sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, mungesa e vendimmarrjes në lidhje me demarkacionin, ka bllokuar edhe shumë procese e çështje të rëndësishme për vendin, të cilat nuk po arrijnë të futen në procedurë.

Analisti Albert Krasniqi, nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë për radion “Evropa e Lirë”, se:

“Çështja e demarkacionit e ka dëmtuar punën e Kuvendit më së shumti dhe kësisoj kanë mbetur mbrapa disa prej çështjeve, po ashtu të rëndësishme për vendin. Mund të përmendim këtu reformën zgjedhore, e cila ka nisur prej vitit 2011, e asnjëherë nuk është arritur të përfundojë dhe si pasojë e kësaj, sot ka politikanë që marrin pozita publike, e të cilët kanë garuar në zgjedhje duke pasur vepra penale”, ka vlerësuar Krasniqi i cituar edhe nga “Zeri.info”.

Ligjet si ai për financimin e partive politike, ligji për Prishtinën, ai për sigurimet shëndetësore edhe shumë të tjera kanë mbetur të pamiratuara apo që kërkohet të amendamentohen. Krasniqi thekson se janë mbi 50 ligje, të cilat janë duke pritur për t’u shqyrtuar në Kuvendin e Kosovës, por, sipas tij, aty po zhvillohen debate për politika ditore.

Partitë politike të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës, duhet ta kuptojnë rëndësinë e miratimit të ligjeve në kohë, thotë edhe Ariana Qosaj-Mustafa, drejtore e programit dhe hulumtuese e lartë në Institutin Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave.

Valmir Ismaili, analist nga organizata joqeveritare “Demokracia Plus”, thotë për “Evropa e Lirë”, se legjislatura e tanishme duket e njëjtë si edhe ajo e kaluara ku vëmendje nuk po u jepet çështjeve, të cilat i preokupojnë qytetarët.

Ai, madje, shpreh mendimin se gjendja e krijuar në Kuvend po iu përgjigjet edhe vetë deputetëve të cilët gjatë legjislaturës së gjashtë kanë miratuar vetëm shtatë ligje, kurse në komisionet parlamentare janë grumbulluar 52 projektligje, të cilat presin shqyrtim./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: OVL e UÇK-së shpërthen kundër Hashim Thaçit/ Po pengon ndërtimin e shtetit
OVL e UÇK-së shpërthen kundër Hashim Thaçit/ Po pengon ndërtimin e shtetit
OVL e UÇK-së shpërthen kundër Hashim Thaçit/ Po pengon ndërtimin e shtetit
https://1.bp.blogspot.com/-fbMB7ndFtG8/WptTKTYm6JI/AAAAAAAAT2U/Cxe9Tf-eIxYhKu_DEPQ9lXfaTZZvm9oRgCLcBGAs/s640/thaci-e1520085851448.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-fbMB7ndFtG8/WptTKTYm6JI/AAAAAAAAT2U/Cxe9Tf-eIxYhKu_DEPQ9lXfaTZZvm9oRgCLcBGAs/s72-c/thaci-e1520085851448.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ovl-e-uck-se-shperthen-kunder-hashim.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ovl-e-uck-se-shperthen-kunder-hashim.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy