Pacolli i përgjigjet Spanjës: Harrojeni! Do marrim pjesë në samit me flamurin tonë

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i ka reaguar kryeministrit të Spanjës, Mariano Rajoy i cili është shprehur se nuk do të marrë pjesë në asnjë samit evropian apo ndonjë samit ku Kosova është prezente me shenjë të shtetësisë së saj.

Pacolli ka thënë se pavarësisht tendencave për të minuar prezencën e Kosovës në samit apo për të përjashtuar simbole shtetërore, Kosova do të merr pjesë në këtë samit.
Pacolli shkruan: “ Çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovës në samit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin”, ka thënë Pacolli.

Postimi i plotë i ministrit Pacolli

” Kosova sikurse të gjitha vendet e tjera të rajonit do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Sofje, në muajin Maj, ku pritet tê mbështetet nga të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së perspektiva e qartë dhe konkrete e zgjerimit, për të gjitha vendet e rajonit, duke përfshire Kosovën. Çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovës në samit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin.

Në kohen kur ndikimi rus është shtuar në rajon, është bërë nëse i nevojshëm unifikimi i BE-s karshi rajonit tonë.
Çdo tendence tjetër për të mos pasur unifikim te politikes evropiane karshi Kosovës, e dobëson BE-në në rajon dhe minon perspektivën e evropianizimit te Ballkanit Perëndimor.Kosova do të marrë pjese sikurse të gjitha shtetet tjera në samitin e Sofjes dhe nuk bëjmë kompromise këtu!

Ua kam thënë homologëve të mi europian disa herë se mos-njohja nga 5 vendet e BE-së, jo vetëm që po e ngadalëson ecjen e Kosovës drejt integrimit evropian, por po e ndanë BE-në në rajon dhe po e bënë akter të dobët karshi akterëve të tretë që po tentojnë të depërtojnë tek ne “, ka shkruar Pacolli./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pacolli i përgjigjet Spanjës: Harrojeni! Do marrim pjesë në samit me flamurin tonë
Pacolli i përgjigjet Spanjës: Harrojeni! Do marrim pjesë në samit me flamurin tonë
https://4.bp.blogspot.com/-8lPYIo5DW4I/Wq8p3xsY1hI/AAAAAAAAEeQ/GIixlNPPDt86jkxRK78TjbMOw2kOHTIxACLcBGAs/s640/behgjet-pacolli1-1-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-8lPYIo5DW4I/Wq8p3xsY1hI/AAAAAAAAEeQ/GIixlNPPDt86jkxRK78TjbMOw2kOHTIxACLcBGAs/s72-c/behgjet-pacolli1-1-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pacolli-i-pergjigjet-spanjes-harrojeni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pacolli-i-pergjigjet-spanjes-harrojeni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy