Pashaj: Me marrëveshjen e 2009, Greqia vinte deri në Otranto

Koloneli, Myslim Pashaj ka rrëfyer se si mësoi se Greqia i kishte marrë një sipërfaqe të konsiderueshme Shqipërisë, marrëveshja e qeverisë “Berisha” në vitin 2009.

Njeriu që denoncoi skandalin thotë për “Report TV” se ka qenë meritë e medias që marrëveshja mes dy vendeve u hodh sërish në tryezën e bisedimeve.

“Duhet të jemi të kënaqur, të gëzuar që po rinegociohet.

Ky nuk është një problem personal, por një kauzë që u zbulua rastësisht.

Greqia kishte marr ujërat tona.

Ky ishte përfytyrimi që më ra mua në mendje, pra pikën treshe ta kenë të tre njëlloj…

Më pas u detyrova t’i futem studimit sepse nuk e njihja ligjin e detit. Dhe emisionin e parë e kam bërë me ju…

Ne kishim 139 km vijë bregdetare, ndërsa Greqia në arqipelagun e Korfuzit kishte vetëm 86 km dhe kur ia ndanë Shqipërisë, i kishte rënë për një 1 km vijë tokësore, ishin 10 km ujë, ndërsa Greqisë për një 1 km tokë, i kishte rënë 17.9 km2 vijë bregdetare.

Dhe përgjigja ishte e tmerrshme, nuk e kemi bërë matjen.

Ishte e pamundur që vija e mesme detare të vinte në pikën e mesit në ngushticën e Otrantos, e cila i takon Italisë dhe Shqipërisë. Mesi i saj na takon të dyve, si ishte e mundur që një shtet i tretë që posedon arkipelage të ishujve të Korfuzit, të vinte deri këtu. Greqia kishte marr ujërat tona”, tha Pashaj./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pashaj: Me marrëveshjen e 2009, Greqia vinte deri në Otranto
Pashaj: Me marrëveshjen e 2009, Greqia vinte deri në Otranto
https://2.bp.blogspot.com/-CVkosx1-BRg/WrG3UKvS4tI/AAAAAAAAEsQ/nnCL6wfRgU8bmKfG0cnNbjsFD3hJ0-OMwCLcBGAs/s640/auto-capture1517734834_1521566383-2241173-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-CVkosx1-BRg/WrG3UKvS4tI/AAAAAAAAEsQ/nnCL6wfRgU8bmKfG0cnNbjsFD3hJ0-OMwCLcBGAs/s72-c/auto-capture1517734834_1521566383-2241173-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pashaj-me-marreveshjen-e-2009-greqia.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pashaj-me-marreveshjen-e-2009-greqia.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy