Pasojat që mund të ketë Serbia nëse nuk pranon planin amerikan për Kosovën

Ndihmës Sekretari i ri i Shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike Wess Mitchell mbrin nesër në kryeqytetin e Serbisë Beograd dhe nuk përjashtohet mundësia që qeverisë serbe t’i paraqes një projekt-tekst në lidhje me Kosovën.

Midis katër pikave të saj Uashingtoni parashikon kompetenca më të gjera për Asociacionin e komunave serbe (AKS) dhe Beogradi, nga ana tjetër, do të lejojë hyrjen e Prishtinës në organizata ndërkombëtare. Duke pranuar kushtet, Serbisë do t’i bëhet e mundur hyrja në BE.

Mediat serbe bëjnë të ditur se Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq do t’i paraqitet një dokument për “zgjidhjen e çështjes” së Kosovës, të cilin e kanë përgatitur Shtetet e Bashkuara.

Dokumenti i Uashingtonit përmban katër pika dhe siguron që Bashkësia e komunave serbe të fitoj kompetenca të gjera ekzekutive dhe kompetenca të zgjeruara në fushën e shëndetësisë, arsimit dhe kulturës. AKS-ja do të jetë e lidhur ngushtë me zv/presidentin e qeverisë së Kosovës, i cili do të vinte nga radhët e komunitetit serb dhe praktikisht do të ishte kontrollues i punës dhe zbatimit të kompetencave të AKS-së. Si shpërblim, Beogradi pritet të lejojë Prishtinën të bashkohet me organizatat ndërkombëtare, raporton zeri.info.

Duke pranuar kushtet, Serbia do të jetë në gjendje të hyjë në BE dhe Shtetet e Bashkuara do të garantojnë mbështetje më të madhe ekonomike dhe diplomatike në arenën politike ndërkombëtare.
Por, në qoftë se Beogradi refuzon paketën e SHBA-së, do të pasonte një bllokadë e integrimit evropian të Serbisë dhe humbja e investimeve të huaja direkte, kryesisht nga vendet e BE-së, e cila do të jetë një goditje e rëndë për ekonominë serbe, transmeton zeri.info./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pasojat që mund të ketë Serbia nëse nuk pranon planin amerikan për Kosovën
Pasojat që mund të ketë Serbia nëse nuk pranon planin amerikan për Kosovën
https://4.bp.blogspot.com/-XIckIWu5TX8/WqcX5EWZtaI/AAAAAAAADw0/ldTWCHqCVC8eESFXOVYIe2VWnk8xNldugCLcBGAs/s640/MICELL-SHBA.jpg-500.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-XIckIWu5TX8/WqcX5EWZtaI/AAAAAAAADw0/ldTWCHqCVC8eESFXOVYIe2VWnk8xNldugCLcBGAs/s72-c/MICELL-SHBA.jpg-500.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pasojat-qe-mund-te-kete-serbia-nese-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pasojat-qe-mund-te-kete-serbia-nese-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy