Paul Packer: Lidhje e mahnitshme mes Shqipërisë, Izraelit dhe Amerikës (VIDEO)

Me motivacionin per angazhim te vecante ne ruajtjen e kujteses se Holokaustit dhe mbrojtjen e të vërtetes historike, promovimin dhe ruajtjen e vlerave kulture të trashëgimisë së popullit amerikan, Kryeministri Edi Rama u ndërua me çmimin për pluralizimin kulturor gjatë vizitës së tij në SHBA.

Cmimi iu akordua nga i emeruari i presidentit trump, kryetari i komisiomitpër Mbrojtjen e Trashëgimisë Amerikane në Botë, Paul Packer, i cili gjatë një ceremonie të posaçme në Shtëpinë e Bardhë shprehu mirënjohjen për kontrbutin e Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Paul: “Vetëm dje folëm për ndikimin dhe për lidhjen e mahnitshme të Shqipërisë me shtetin e Izraelit, por tani jam gjithashtu i nderuar që jam këtu, jo vetëm për lidhjen midis Shqipërisë dhe Izraelit, por gjithashtu një lidhje midis Amerikës dhe Shqipërisë, sepse janë shumë qytetarë amerikanë që janë shpëtuar nga vendi juaj, kështu që nga ana e Komisionit që përfaqëson Presidentin dua t’ju them faleminderit në emër të Amerikës,” – u shpreh Kryetari i Komisionit Paul Packer.

Gjate fjalës së tij, kryeministri Rama vlerësoi se strehimi dhe shpëtimi i hebrenjeve gjatë luftës se dytë botërore, është një etapë të cilës duhet ti referohemi me krenari, si një shembull për brezat.

Rama: “Është një surprizë e madhe për mua, pasi nuk duhet të isha këtu sot, por duhet të isha duke u kthyer, kështu që jam përsëri shumë i nderuar dhe shumë i përulur për të pranuar këtë veprim të madh nga Presidenti, nga ana juaj dhe nga të gjithë ju! Në të njëjtën kohë, unë besoj shumë fort se kjo faqe e ndritshme e historisë tonë është diçka që duhet ta ruajmë dhe të bëjmë të pamundurën që brezat e ardhshëm të jenë të vetëdijshëm ndaj saj, sepse është një shembull mahnitës dhe një trashëgimi vërtet fantastike për ne dhe kjo, në një farë mënyre, na formëson ne”

Një falënderim i veçantë iu drejtua Kryeministrit Rama nga një prej pasardhësve të të mbijetuarve në Shqipëri, i cili e përcolli atë përmes historisë së tij personale. /oranews.tv/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Paul Packer: Lidhje e mahnitshme mes Shqipërisë, Izraelit dhe Amerikës (VIDEO)
Paul Packer: Lidhje e mahnitshme mes Shqipërisë, Izraelit dhe Amerikës (VIDEO)
https://1.bp.blogspot.com/-sXWXV4oBmPs/WqGbgH9hspI/AAAAAAAAUQc/BMhS7-MNrOo_rovxu897i6rXRkuHZZpHwCLcBGAs/s640/BeFunky-Collkj-1200x630-640x336.png
https://1.bp.blogspot.com/-sXWXV4oBmPs/WqGbgH9hspI/AAAAAAAAUQc/BMhS7-MNrOo_rovxu897i6rXRkuHZZpHwCLcBGAs/s72-c/BeFunky-Collkj-1200x630-640x336.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/paul-packer-lidhje-e-mahnitshme-mes_27.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/paul-packer-lidhje-e-mahnitshme-mes_27.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy