Pensionisti italian lë Italinë për Durrësin: S’kam ndërmend të iki, shteti është më pak shtypës

Ndryshe nga herët e tjera, ku fokusi ishte tek punësimi, kryeministri Rama ka zgjedhur që ta nisë ditën me një mesazh të qartë, se sa avantazhe kemi ne nga shtetet fqinje, për të bërë një jetë jo vetëm më të qetë, por edhe më cilësore.

Rama ka ndarë me të gjithë ndjekësit në rrjetin social Facebook, një artikull të medias italiane, duke përcjellë shkaqet pse italianët zgjedhin të jetojnë në Shqipëri. Në artikullin në fjalë është trajtuar rasti i një pensionisti, i cili pas shumë kërkimesh të bëra, kishte zgjedhur vendin tonë, për të cilën thotë se ka bërë zgjedhjen e duhur, pasi është mjaft i lumtur dhe i qetë.

Carmine, ish-artizan italian dhe pensionist, tha se kishte bërë këtë zgjedhje pasi kostoja e jetesës ishte shumë më e ulët se sa në Itali dhe mbi të gjitha, vlerëson mikëpritjen e popullit shqiptar, që bën gjithçka për të të bërë të ndihesh mirë.

Një tjetër aspekt është afërsia me Italinë. I moshuari jeton prej tre vitesh në Durrës. Duke bërë një krahasim me vendlindjen e tij, ai thotë se në Durrës jetohet shumë më mirë, pasi gjithçka është më pak kaotike, perceptohet një siguri më e lartë dhe njerëzit janë më shumë social./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pensionisti italian lë Italinë për Durrësin: S’kam ndërmend të iki, shteti është më pak shtypës
Pensionisti italian lë Italinë për Durrësin: S’kam ndërmend të iki, shteti është më pak shtypës
Pensionisti italian lë Italinë për Durrësin: S’kam ndërmend të iki, shteti është më pak shtypës
https://3.bp.blogspot.com/-LnuCy35vbUU/WrfosopWqhI/AAAAAAAAVg0/7oP8TqruErgAaZeqWNCcLknwGH8I1rC-QCLcBGAs/s640/20171017_103314-870x489-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-LnuCy35vbUU/WrfosopWqhI/AAAAAAAAVg0/7oP8TqruErgAaZeqWNCcLknwGH8I1rC-QCLcBGAs/s72-c/20171017_103314-870x489-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pensionisti-italian-le-italine-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/pensionisti-italian-le-italine-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy