Përkrenarja e Skënderbeut identike me të Mbretit Pirro të Epirit (FOTO-FAKT)

Përkrenare e Skënderbeut
Përkrenarja e Skënderbeut është bërë prej metali të bardhë, të stolisur me një shirit të veshur me ar. Në majë të saj rri mbi kokën e një dhi prej bronzi, e veshur me ari. Pjesa e poshtme mban një shirit bakri (përkthyer: Jezu Krisht beko [Skënderbeun], Princin e Matit, Mbret të Epirit).
Mendohet se shiriti i bakrit me monogram është vepër e pasardhësve të Skënderbeut dhe është vendosur atje prej tyre, pasi Skënderbeu nuk kishte asnjë titull tjetër përveç “Zot i Shqipërisë”. Duhet thënë megjithatë se përkthimi i saktë latin i Regi është Mbretëria pasi që është Rex që i referohet Mbretit.

Kështu, mbishkrimet në përkrenare mund t’i referohen emrit të pazgjidhur me të cilin Shqipëria njihej në atë kohë, si një mjet për të identifikuar udhëheqjen e Skënderbeut mbi të gjithë shqiptarët përmes identifikimeve rajonale të emërimit.Burimet bashkëkohore tregojnë se shqiptarët e shekullit të 14-të identifikuan pabesisht si popuj fisnorë, pa asnjë shtet të tyre. Kështu, në varësi të vendit ku ata jetonin – në veri ose në jug, në rrafshinat ose në malet dhe me të cilën qytetërimi u pajtuan – kemi turq: Arnaut, greqisht: Arbanas, Arbanensis, italisht: shqip, Epirotarum, Albanensis, shqip: Arbër, Arben, Arberesh, Epirotas.

Sipas një raporti nga historiani Shefqet Pllana, Sami Frasheri në Kamus al-Alam pohon se formulimi “Dhul Karnejn” (pronar i dy brirëve) ishte një apelim i atribuar Aleksandrit të Madh të Maqedonisë, emri i të cilit Skënderbeu lindi në formën islame.

Ky shpjegim i dytë mund të jetë më i vërtetë, meqë teoria e vazhdimit të gjuhës maqedonase-shqiptare dhe epiroto-shqiptare është e fortë jo vetëm midis shqiptarëve, por edhe midis të gjithë popujve të Evropës.

Ky mendim bie dakord me punën e Marin Barletit i cili shkruan: “Kur njerëzit i shihnin të gjithë këta njerëz të rinj e trima rreth Skënderbeut, atëherë nuk ishte e vështirë të besohej se ushtritë e sulltanit Muratit u mposhtën nga shqiptarët.
Në të vërtetë, kohët kur ylli i maqedonas shkëlqeu shkëlqyeshëm ishte kthyer, ashtu siç dukeshin në ato kohë të harruara të Pirros dhe Aleksandrit “.Me kërkesë të qeverisë shqiptare para Luftës së Dytë Botërore, një kopje identike e përkrenares së Skënderbeut qëndron tani në Muzeun Kombëtar të Tiranës, Shqipëri. Kopja u prodhua nga një mjeshtër i talentuar austriak në 1937./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Përkrenarja e Skënderbeut identike me të Mbretit Pirro të Epirit (FOTO-FAKT)
Përkrenarja e Skënderbeut identike me të Mbretit Pirro të Epirit (FOTO-FAKT)
https://2.bp.blogspot.com/-msWprX2qa6Y/WpIInsBXIWI/AAAAAAAAChY/pAeMFTETcdYpatS-BitCxNtCyKW_aB0FACLcBGAs/s640/01-640x391.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-msWprX2qa6Y/WpIInsBXIWI/AAAAAAAAChY/pAeMFTETcdYpatS-BitCxNtCyKW_aB0FACLcBGAs/s72-c/01-640x391.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/perkrenarja-e-skenderbeut-identike-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/perkrenarja-e-skenderbeut-identike-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy