Plani i SHBA për Kosovën/ Serbia: S’na intereson, kemi planin tonë

Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë serbe Marko Gjuriq ka refuzuar ta komentojë informatën se administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka një plan për Kosovën, që përbëhet nga katër pika.

“Unë s’do të kisha folur shumë për politikën, mundem vetëm të them se për këtë duhet ta pyetni Departamentin e Shtetit. Nëse dikush di gjë për këtë atëherë ata janë që e dinë se kjo është e tëra që mund ta them. Ne gjithsesi kemi paketën serbe për Kosovën e Metohinë, por kjo është paketa jonë”, ka thënë Gjuriq në Prelluzhë të Vushtrrisë, i cituar nga kosovarja “Express”, pas dorëzimit të donacionit për makina terreni për Qendrën për Punë Sociale në këtë vend.

Sipas gazetës beogradase “Vecernje Novosti” të pakënaqur me performansën e BE-së në bisedimet me Kosovën, SHBA kanë përgatitur një plan për Kosovën dhe Serbinë.

“Novosti…” raporton se Serbisë i kërkohet që t’ia mundësojë Kosovës anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, përfshirë OKB-në ndërsa Kosovës krijimin e Asociacionit serb me kompetenca të mëdha në arsim dhe shëndetësi. Asociacioni do të funksiononte nën autoritetin e një Zëvendëskryeministri te Qeverisë së Kosovës që do të ishte nga komuniteti serb.

Kjo pako e administratës së Trump, sipas këtyre mediave do të diskutohet gjatë javës së ardhshme kur Prishtinën dhe Beogradin do t’i vizitojë Ves Mitchel ndihmësi i Sekretarit të Shtetit për Europë dhe Azinë.

Kjo është ajo që shkruan “Vecernje Novosti” në edicionin e sotëm, shkruan “Express”. Sipas të cilit: ky dokument i Washington, që ka shënime të theksuara të shqetësimeve gjeopolitike në shumë mënyra, mund të përcaktojë drejtimin e ardhshëm të Serbisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8305,Camëri,113,Editorial,1806,Ekonomi,444,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1353,Iliridë,258,Kosovë,2452,Kulture,656,Luginë,50,Moti,2,Politik,1810,Reportazh,162,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,515,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Plani i SHBA për Kosovën/ Serbia: S’na intereson, kemi planin tonë
Plani i SHBA për Kosovën/ Serbia: S’na intereson, kemi planin tonë
https://1.bp.blogspot.com/-dN2vVIOmx-g/Wqa2m3l6jSI/AAAAAAAAUn8/NXM_f8DSBU0C8ZswqP4vZ0FT-RRnN0-OQCLcBGAs/s640/kosove-serbi.jpg-500.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-dN2vVIOmx-g/Wqa2m3l6jSI/AAAAAAAAUn8/NXM_f8DSBU0C8ZswqP4vZ0FT-RRnN0-OQCLcBGAs/s72-c/kosove-serbi.jpg-500.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/plani-i-shba-per-kosoven-serbia-sna_12.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/plani-i-shba-per-kosoven-serbia-sna_12.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy